Évtizedek óta nem láttak ilyet a magyar méhészek: ez a méz idén igazi ritkaság lesz
Nem sok jót várnak az idei évtől a magyar méhészek: a korán berobbanó tavasz olyan körülményeket teremtett, amit még a szakma igazi veteránjai se láttak.
Nem sok jót várnak az idei évtől a magyar méhészek: a korán berobbanó tavasz olyan körülményeket teremtett, amit még a szakma igazi veteránjai se láttak.
A tavalyi év során tapasztalt történelmi aszály nemcsak a termést tette tönkre, de gondolkodásra is késztette a gazdálkodókat.
Érdekes adalék, hogy a 2018-2020 közötti időszakban úgy csökkent a repce termésmennyisége, hogy közben a növény vetésterülete folyamatosan nőtt, 2021-ben azonban a vetésterületben is jelentős visszaesés volt megfigyelhető
Befejeződtek az őszi betakarítási és vetési munkák Magyarországon. Ahogy az összesített adatokból is látszik, a nehézségek ellenére az idei betakarítási és vetési munkák sikeresek voltak.
Minden mézfajta rengeteg természetes és rendkívül értékes anyagot tartalmaz, így hozzájárulva az egészséges immunrendszer fenntartásához. A repceméz még kevésbé ismert, de számos jótékony hatása van. Ideje hát felfedezni magunknak.
Annak jártunk utána, hogy áll most a repcetermés, illetve mire számítanak a méhészek vele kapcsolatban. De felderítettük azt is, mire használható és miért ajánlott fogyasztani a különleges, sárga virágú növényből készült termékeket.
Mint mondja, az összkép, az a rendezettség, amit a kaptárban látott nagyon megfogta, így jött az ötlet, hogy létrehoz egy méhészetet.
Az elmúlt évben a jelentős csapadékhiány mellett a hirtelen jött felhőszakadásokkal és viharokkal is meg kellett küzdeniük a gabonatermesztőknek.
Elkezdődött a napraforgó betakarításának ideje, de a munka ezzel épp csak kezdetét veszi: a kukorica is lassan beérik. Mutatjuk, hogy vélekednek a gazdák az idei termésről.
A nyári kalászosok és a repce aratása véget ért: a viszontagságos időjárás ellenére tartották a gazdák az átlagos ütemtervét.
Magyarországon a napraforgó után ez a legjelentősebb olajnövényünk, évente 90-140 000 tonna magot termesztenek belőle. Kitaláltátok, mi virágzik most tömegével?
A magyar terménypiacon kritikus helyzet alakult ki az átgondolatlan brüsszeli döntések miatt – hívja fel a figyelmet a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Végre megérkezett csapadék, ami szabályosan életmentőnek bizonyult, de az ország különböző területein hatalmas eltérések tapasztalhatóak a repceállományok fejlettsége és egészsége terén, ami erősen befolyásolja a várható terméshozamokat is.
Összesen 48 őszibúza-fajtát és 27 őszi káposztarepcét teszteltek ebben az évben. A teszt eredményeit nyilvános összefoglaló kiadványban mutatták be a szervezők.
Az április végén és május első felében uralkodó időjárási körülmények összességében kedveztek a tavaszi szántóföldi munkáknak. A lehullott csapadéknak köszönhetően pedig az őszi vetésű gabonák is egészségesek.
Helyi méhészek jelzései alapján több virágzó és virágzás előtt álló repcetáblából is mintát vettek múlt héten a Baranya Megyei Kormányhivatal növényvédelmi szakemberei.
Tavaly decemberben kiváló állapotban voltak az őszi vetések, jelenleg viszont jelentős bokrosodási problémák jelentkeznek a csapadékhiány miatt.
Megkezdték a gazdák napraforgó betakarítását, az első eredmények vegyesek, hektáronként 3,2–3,7 tonnás a termésmennyiség, de hallani magasabb eredményekről is.
Zala megyében búzából és repcéből is több termett idén, mint az elmúlt évben, a búza hektáronkénti átlaghozama egy tonnával haladja meg a tavalyi mennyiséget.
Az őszi búza 90 százalékának betakarítása már megtörtént, a termésátlag országosan 5,25 tonna körül alakul hektáronként.