Azt az orvosok is leszögezik, ahogy minden szervezet, úgy minden terhesség más és más, és általában a nők teste önmagától érzi, hogy mennyi idő kell neki a szülés utáni felépülésre. De a hivatalos álláspont az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) és az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Társasága (American Congress of Obstetrics and Gynecology, ACOG) szerint az, hogy az anyáknak érdemes legalább 18 hónapot várniuk minden gyermekáldás után, hogy újabb babát vállaljanak.
A Harvard School of Public Health és az University of British Columbia kutatói viszont ennél megengedőbbek. Ők azon az állásponton vannak, hogy
minimum 12 hónap kell ahhoz, hogy az anya teste regenerálódjon. Csak ez után biztonságos a következő gyermek megfoganása.
Kijelentésüket 150 ezer vizsgálat támasztja alá; olyan eseteket figyeltek meg, ahol a szülés és a teherbe esés között kevesebb idő telt el, mint egy év. Az ilyen esetekben egészségügyi szempontból az anyát és a babát egyaránt nagy veszélyek fenyegetik; akár bele is halhatnak szülésbe.
A kutatások alkalmával a következő megfigyeléseket rögzítették: az újszülöttek sok esetben veszélyesen kis súllyal születettek meg, nagy volt a koraszülöttek aránya, más esetekben pedig szülési rendellenességek léptek fel. A csecsemők egészségének veszélye nagyobb volt a 20-34 éves nőknél, mint a 34 év felettieknél.
Összességében a tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a megbetegedések, és a koraszülöttség esélye annál nagyobb, minél kevesebb idő telik el a két szülés között.
A veszély még nagyobb fiatalabb nők esetén, illetve azoknál, akiknél a szülést csak 6 hónap választotta el az újabb teherbe eséstől. A kutatók azt remélik, hogy ez az információ segít a nőknek saját döntéseik meghozásában, illetve abban, hogy hogy ne frusztrálja őket egy hosszabb terhességek közti időszak.