Az innovációs tárca számára készült szakértői háttéranyag alapján ismét átszabnák a szakképzés rendszerét. Az új információk szerint 16 évről 17 évre emelnék a tankötelezettség korhatárát.
A Szakképzés 4.0 című anyagban azt a célt határozzák meg, hogy "Magyarország 2030-ra Európa első 5 olyan országa közé tartozzon, ahol a legjobb élni, lakni és dolgozni". A készítők szerint ehhez jól képzett munkaerő is szükséges, azonban a középfokú oktatásban a szakközépiskolák és szakgimnáziumok népszerűsége csökken.
Ezeket a lépéseket tervezhetik annak érdekében, hogy a túl magas keretszámmal rendelkező gimnáziumok ne szívják el a szakgimnáziumok elől a diákokat:
- megújítanák az állami szakképző intézményeket a 10 éves időszakra kidolgozott "21. századi szakképző iskola" fejlesztési programmal, amelyre évente 50 milliárd forintot költenének.
- orientációs évfolyamokat indítanának azok számára, akik az általános iskolából kompetenciahiányokkal, bizonytalan szakmaválasztással lépnének be a szakképzésbe.
- az általános iskolából kihullók számára műhelyiskolákat, továbbá szakképzési roma szakkollégiumokat hoznának létre.
- megújítanák az ösztöndíjrendszert, hogy a diákok "a gazdaság szempontjából fontos" szakmákat válasszák.
- a szakgimnáziumokat technikummá neveznék át, a technikusi képzést pedig 5 évessé tennék.
- a 12. év végén a 4 kötelező közismereti tárgyból tennének érettségit a diákok, nem kellene 5. választható tantárgyból levizsgázniuk. Az 13. év végén tett szakmai vizsga lenne egyben az ötödik érettségi tárgy.
- speciális életpályamodellt alakítanának ki a szakképzésben dolgozó oktatók számára, akiknek a jövedelme átlagosan 30 százalékkal marad el a piaci bérektől.
Frissítés:
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Kommunikációs Fősztálya az alábbi közleményt adta ki a témában:
"A sajtóban megjelent hírekkel ellentétben az új szakképzési stratégia kormány elé kerülő változata nem tartalmazza a tankötelezettség 17 éves korra emelését. A tervezett szabályozás középpontjában nem az életkor van, hanem az a cél, hogy minden fiatal szakmai képzettséggel lépjen ki az iskolarendszerből. A gazdasági növekedéshez kapcsolódóan új munkaerő-piaci helyzet alakult ki, hiány van a jól képzett szakemberekből. Erre a kihívásra egy rendszerszintű átalakítás tud választ adni, ezért készül az új szakképzési stratégia."