Bár a rendelet ismeretében azt hihetnénk, hogy nem lesznek eltérések a bankoknál a babaváró hitellel kapcsolatban, ám nagyon is lényeges tényezőkben térnek majd el egymástól a pénzintézetek ajánlatai - derül ki Bank360 legfrissebb adataiból.
A szakportál szerint jelentős eltérések lesznek majd a babaváró hitel feltételeiben, úgy mint
- az elvárt minimum jövedelmi feltételek,
- a minimum igényelhető hitelösszeg,
- a legrövidebb futamidő,
- az alsó korhatár,
- a futamidő végére betöltött felső korhatár,
- az induló kedvezmények,
- scoring, azaz a bankok hitelkockázat-vállalása (milyen típusú ügyfeleket hagynak jóvá, vagy utasítanak el)
Mint az ismert, a hitelbírálat a bank hatáskörébe tartozik, így a siker szempontjából döntő tényező lehet, hogy melyik pénzintézethez fordulunk és ott milyen elvárásoknak kell megfelelnünk. A Bank360 forrásai alapján az alábbi részleteket tudta meg:
A házastársak minimum elvárt nettó jövedelme
A bankok különböző módon vizsgálják majd a jövedelmet: egyes pénzintézeteknél külön-külön, máshol együtt számolják majd a házastársak bevételeit, megint máshol pedig mindkét számításra lesz lehetőség. A Bank360 szerint az alábbiakra készülhetünk:
- Erste Bank: a házastársak együttes elvárt jövedelme legalább 160 000 Ft
- OTP Bank: a férjtől és a feleségtől is legalább 75 000 Ft nettó jövedelmet vár el a pénzintézet.
- Budapest Bank: külön-külön a mindenkori minimálbér (99 085 Ft), vagy ha csak az egyik fél igazol jövedelmet, akkor 130 000 forintra van szükség
- MKB Bank: a JTM számítására vonatkozó feltételeknek kell megfelelni
- Sberbank: mindenkori minimálbért (99 085 Ft) kell igazolnia az egyik félnek
- Takarék Csoport: együttesen legalább 150 000 forintot kell igazolni
Az igényelhető legalacsonyabb hitelösszeg
Legfeljebb 10 millió forint lehet a hitelösszeg, azonban nem kell feltétlenül ekkora kölcsönt felvennünk. Az alábbiak lehet a legalacsonyabb összegű babaváró kölcsön az egyes bankoknál:
- Erste Bank: 2 000 000 Ft
- OTP Bank: 1 000 000 Ft
- Budapest Bank: 1 000 000 Ft
- MKB Bank: 1 000 000 Ft
- Sberbank: 300 000 Ft
- Takarék Csoport: 2 000 000 Ft
Az igénylés alsó korhatára
A rendeletben meghatározott szabályok értelmében 18 év a legalsó korhatár, amelytől igényelhetik a házastársak a kölcsönt, de a bankok ettől eltérhetnek felfelé. Így alakul a pénzintézeteknél az alsó korhatár:
- Erste Bank: 23 év
- OTP Bank: 18 év
- Budapest Bank: 18 év
- K&H Bank: 18 év
- MKB Bank: 21 év
- Sberbank: 18 év
- Takarék Csoport: 18 év
Felső korhatár a futamidő végén
Nők esetében a rendelet egyértelműen határoz erről: 41. életévet nem töltheti be a feleség. Férfiak esetében ugyanakkor nincs ilyen kikötés, azonban a pénzintézetek itt is eltérő módon járhatnak el az igénylőknél. Több pénzintézet is meghatározta, hogy mi lehet az az életkor, amelyet a futamidő végén nem léphet át az igénylő házastárs férfi tagja. A Bank360 információi alapján például kiderül, hogy lesz olyan bank, ahol 20 éves futamidőt feltételezve csak úgy lehet sikeres az igénylés, ha a férj az igényléskor még nem töltötte be az 50 évet. Az alábbi felső korhatár vonatkozik majd a férfiakra:
- Erste Bank: 70 év
- Budapest Bank: 75 év
- K&H Bank: 75 év
- MKB Bank: a hagyományos hitelezési feltételeknek megfelelően
- Sberbank: nincs felső határ megállapítva
- Takarék Csoport: nincs felső határ megállapítva
Legrövidebb választható futamidő
- Erste Bank: 60 hónap
- OTP Bank: 64 hónap
- Budapest Bank: 60 hónap
Több bank még mindig óvatos
A Bank360 ugyanakkor megjegyzi, nagyjából két héttel az indulás előtt még mindig sok a kérdőjel a pénzintézeteknél. A szakportál információi alapján több banknál jelenleg is kidolgozás alatt van a termék, amelyért nagy valószínűséggel roham lesz az első napokban. A Bank360 felhívja a figyelmet: amint megjelennek a konkrét banki kondíciók, elérhetővé válik a portál részletes, bankonkénti kalkulátora is. A szakportál értesülései szerint a megemelkedett érdeklődés miatt egyes bankok fontolgatják a meghosszabbított bankfióki nyitvatartást július első napjaiban, ám erről konkrét döntés még nem született.