Az idősebb szülőkkel kapcsolatos tanulmányok általában a kockázatokkal foglalkoznak, és nem veszik szemügyre, milyen előnyökkel jár az, ha későn vállalunk gyermeket. Az Egyesült Királyságban végzett új kutatás ezekre az előnyökre volt kíváncsi. A vizsgálatban 18 ezer brit gyermek vett részt, melyben megvizsgálták, van-e kapcsolat az anya életkora és a gyermek fejlődése között.
A kutatás során megállapították, hogy a 30-39 éves kor között első gyermeket vállaló anyák gyermekei nagyobb valószínűséggel lesznek intelligensebbek, mint a 20-29 éves kor közötti anyák gyermekei.
A vizsgálat során a harmincas éveikben gyermeket vállaló szülők 5 éves gyerekei jobb eredményeket értek el kognitív tesztekben, mint a huszonéves korosztály 5 éves gyerekei. Ez az eredmény összhangban áll egy svéd tanulmány megállapításaival, mely szerint a tanulmányi átlaga azoknak a gyermekeknek volt a legmagasabb, melyek szülei 35-39 éves korban vállaltak gyermeket, a második legjobb eredményt pedig 30-34 éves korban szülő anyák gyermekei érték el.
A 30-as éveikben járó szülők képzettebbek, magasabb jövedelemmel és stabilabb kapcsolattal rendelkeznek, egészségesebb életmódot folytatnak, emellett a terhességet tudatosan tervezik
- mondta Alice Goisis brit kutató a London School of Economic-nak.
A kutató szerint ezek lehetnek azok a tényezők, amelyek befolyásolják a gyermekek intelligenciáját. A vizsgálat azonban kimutatta, hogy a jóval idősebb szülők azonban nem részesülnek ebben az előnyben, mivel a 40 éves kor után gyermeket vállaló szülők gyermekeinek intellektusa nem lett magasabb. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy a kutatásban kevesebb 40 éven felüli szülő és gyermeke vett részt, mint a 20-as és 30-as korosztályba tartozó szülők és gyerekei.
Egy korábbi tanulmányban már vizsgálták, milyen hatással lehet a gyermek képességeire az anyai életkor. Az 1958-ban és 1970-ben összegyűjtött adatokból származó eredmények felhasználásával a kutatók megállapították, hogy a 35-39 éves korban gyermeket vállaló szülők 10-11 éves gyermekei rosszabb teljesítménnyel rendelkeztek, mint a 25-29 éves korú szülők ugyanannyi idős gyermekei. Ez a tendencia azonban 2000-es évek elején megváltozott, ekkor kezdődött el az a folyamat, hogy az idősebb szülők gyermekei szemmel láthatóan jobban teljesítettek az iskolában. Alice Goisis szerint ez annak tudható be, hogy a nők tulajdonságai gyökeresen megváltoztak az évek során: egyre több nő dolgozik, többet keresnek, illetve több lehetőségük van tanulni.
Via BrightSide