"A képzési idő (….) osztatlan képzésben 10 félév, a zeneművészeti, kétszakos tanárképzésben 12 félév” – többek között ez áll abban a kormányrendeletben, amely a szerdai Magyar Közlönyben jelent meg. Ez azt jelenti, hogy míg eddig a középiskolai tanároknak hat évig kellett egyetemre járniuk (akárcsak az orvosoknak), ezentúl öt év után megszerezhetik a diplomájukat.
A módosítás mögött alighanem a jelentkezők alacsony száma áll.
Idén az általános felvételin 7316-an jutottak be valamelyik pedagógusszakra, közülük 1721-en kezdik meg tanulmányaikat tanárképzésen.
A módosítás mögött az Eduline szerint egyrészt a tanárképzésre jelentkezők alacsony száma állhat, a képzési idő lerövidítésével vonzóbbá válhat ez a terület a kormány reményei szerint. A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke, Totyik Tamás a Népszavának azt nyilatkozta:
ez a döntés akár pozitív is lehet, de amíg a részletek (a lerövidített képzés tartalmi elemei, képzési és kimeneti követelmények) nem ismertek, addig nehéz megítélni az intézkedés lehetséges hatásait. Különösen úgy, hogy várhatóan nem csak a képzési időben lesz változás.
A Pedagógusok Szakszervezete szerint jelenleg körülbelül 12 ezer főállású pedagógus hiányzik a közoktatásból, vagyis ha az idei elsőévesek mindegyike befejezné az egyetemet 3-5 év múlva, a rendszert akkor sem lehetne feltölteni.
Címlapkép: Getty Images