A hízásban levő, 12-16 centiméter vastagságú jég ad már kellő biztonságot a befagyott vízfelületen a tartózkodásra, erre viszont a jelenlegi időjárás mellett még várni kell – mondta el a HelloVidék megkeresésére Dóka Imre tűzoltó főhadnagy. A jég akkor éri el a megfelelő vastagságot, ha több napon keresztül –10, –15 Celsius-fokos hideg van, de erre a hosszútávú előrejelzések szerint még várni kell. Mindig a tó üzemeltetője jelöli ki a korcsolyázásra szánt területet. Ellenkező esetben tilos és életveszélyes a fagyásnak indult vízfelületeken tartózkodni – folytatja a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivő-helyettese.
Amennyiben elég vastagra hízott a jég, azon kijelölt rész áll a korcsolyázók rendelkezésére, abban az esetben is körültekintőnek kell lennünk, és csak a szabályok betartásával mehetünk a jégre. Csak a kijelölt helyet használjuk, lehetőleg testhez simuló, kis nedvszívó réteges öltözékben, lehetőség szerint ne egyedül tartózkodjunk ott, így egymásra könnyebb figyelni és baj esetén segítséget kérni a 112-es, vagy a 105-ös segélyhívó számokon.
A szabadvizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvadt, nem mozog. Aki a jégen léket vág, vagy jégkitermelést folytat, köteles a jégmentessé vált területet távolról felismerhető módon megjelölni, illetve körülhatárolni. A jégmentessé vált területet egy méter magasságban, legalább tíz centiméter széles piros-fehér csíkozású korláttal kell ellátni.
Ha gyanús ropogást, recsegést hallunk, azonnal feküdjünk le, lehetőleg hason a jégre, és próbáljuk meg a legközelebbi biztos pontot hason csúszva elérni. Amennyiben a jég beszakad, kerüljük a felesleges mozdulatokat – ezek fokozzák a kihűlés veszélyét –, így tovább megőrizhető a ruházatunkban lévő szigetelő légréteg. Igyekezzünk az ellenkező irányban lévő jég szélét elérni és a part felé lökni magunkat, közben kérjünk segítséget jó hangosan.