Ha ilyen ütemben folytatódik a műanyagszennyezés, akkor 2050-re több műanyag lesz az óceánban, mint hal. A probléma súlyosságát jól tükrözi, hogy a Csendes-óceánban jelenleg 1,6 millió négyzetkilométer kiterjedésű, Törökországnál kétszer nagyobb, főként műanyagokból álló szemétsziget úszik, amelynek eltakarítása egyelőre akadályokba ütközik. Bár az egyszer használatos műanyagok lebomlása nagyon sok időt, több száz évet vehet igénybe, a fő problémát az okozza, hogy bomlás közben apró, miniatűr darabokra esnek szét.
A mikroműanyagok bekerülhetnek az állatok és vízi élőlények emésztőrendszerébe, azok elfogyasztásával pedig az emberek szervezetébe is
- hívta fel a figyelmet a SodaStream termékmenedzsere. A mikroműanyag-szennyezés nemcsak a tengeri élővilágot veszélyezteti. Hazánkban a legfrissebb mérések szerint a Dunában akár 50 műanyagrészecske is előfordulhat egyköbméter vízben. Nem szabad tehát késlekedni, mivel Magyarországon a megtermelt évi 300 tonnányi műanyaghulladéknak csak a 40 százalékát hasznosítják újra. A többi a hulladéklerakó helyeken, vagy a természetben végzi.
Tippek az egyszer használatos műanyagok kiváltására:
- Minden bevásárláshoz vigyünk magunkkal textil szatyrot, vagy vászontáskát, így elkerülhető a műanyag-szatyrok otthoni felhalmozódása, majd azok későbbi kidobása.
- A zöldségesnél, vagy a pékségben rendelkezésre álló műanyag zacskók helyett használjunk kisméretű, textil zsákokat!
- Ne használjunk egyszer használatos műanyag szívószálakat és evőeszközöket! Ha mégis szükség lenne rájuk, akkor inkább komposztálható papírszívószálakat, poharakat és evőeszközöket vegyünk igénybe!
- Az ételek tárolására a műanyag-dobozok helyett lehetőség szerint használjunk inkább befőttes üvegeket, csatos üvegeket. Ezek könnyen tisztíthatók, ráadásul légmentesen zárhatók is.
- A műanyag fogkefe helyettesítésre megfelelő megoldás lehet a fából készült változat alkalmazása, amely teljes mértékben komposztálható, sörtéje pedig 100%-ban természetes alapanyagokból készül.