Talán nem újdonság, hogy elképesztő mennyiségű élelmiszer landol a kukában. Ennek elkerülése érdekében elengedhetetlen, hogy kicsit tudatosabban gondolkodjunk az élelmiszerekről, például minden esetben gondoljuk át, tényleg szükségünk van-e annyi ételre, mint amennyi a bevásárlókosárba kerül.
Néha azonban előfordul, hogy túllövünk a célon, és a nyakunkon marad egy csomó étel. Ilyenkor érdemes őket lefagyasztani, mert a fagyasztott ételek sokkal tovább elállnak, ezáltal később még felhasználhatjuk a kidobásra ítélt élelmiszereket. Ha az újabb termékek vásárlása helyett inkább a fagyasztó tartalmát éljük fel, akkor nem csak pénzt spórolhatunk, hanem a környezetünket is óvhatjuk. Sokan nem tudják, de a mélyhűtő is akkor működik a leggazdaságosabban, ha tele van: a fagyasztott élelmiszerek egymást hűtik, így kevesebb energia kell a fagyasztónak a megfelelő hőmérséklet fenntartásához.
Korábbi cikkünkben azt fejtegettük, mely élelmiszereket nem ajánlatos lefagyasztani. Most pedig azokat az ételeket szedtük össze, amelyeket nyugodtan betolhatunk a mélyhűtőbe, ugyanis semmi bajuk sem lesz az extrém hidegtől.
1. Dió
A magas olajtartalom miatt a dió nagyon hamar keserű lesz, szobahőmérsékleten már akár két hét alatt is tönkremehet. Ha lefagyasztod, akkor lelassul ez a folyamat.
2. Fűszerek
Ha nem a szárított változatokat használjuk, akkor kézenfekvő, hogy a megmaradt friss fűszereket lefagyasszuk. Ügyeljünk arra, hogy ne érje őket nedvesség, ugyanis akkor veszítenek az intenzitásukból és az ízükből. Ha házi fűszerkockát szeretnénk készíteni, akkor keverjük össze olívaolajjal az aprított fűszernövényeket és öntsük bele egy jégkockaformába.
3. Túlérett banán
Ha túlérett a banán, ne essünk kétségbe, rengeteg receptbe felhasználhatjuk még. Egy a fontos: fagyasztás előtt szabadítsuk meg a héjától, mert fagyott állapotban már nagyon nehéz lesz lehámozni róla. Ha egy ízletes turmixot szeretnénk belőle készíteni, akkor még csak ki sem kell olvasztani, de ha süteményeket ízesítenénk vele, akkor egy nappal érdemes a hűtőszekrényben pihentetni felhasználás előtt.
4. Nyers tojás
A tojást soha sem szabad héjastól betenni a fagyasztóba, ugyanis szétreped a burok, kifolyik és borzasztó állagú lesz. Ha azonban egy tálba vagy műanyag ételes dobozba törjük fel, és hozzáadunk egy csipet sót, akkor akár egy évig is megőrzi a textúráját a mélyhűtőben.
5. Kukorica
Olyan rövid a nyár, amikor frissen ehetjük a kukoricát! Ha egész évben szeretnénk élvezni ezt a csemegét, akkor próbáljuk ki a fagyasztást. A frissen szedett kukoricát akár egy évig is eltarthatjuk a mélyhűtőben, ha héjastól rajtuk el. Amikor kiolvasztod, éppen olyan lesz, mintha most vetted volna.
6. Fokhagyma
A fokhagyma nem csak remek ízesítő, hanem a népgyógyászatban is használatos, éppen ezért nem árt, ha mindig van otthon belőle. A fokhagymának semmi baja nem lesz a hidegtől, egészben vagy reszelve is eltehetjük. Ha már ragadós, nedves, vagy zöld hajtások jöttek ki rajta, akkor inkább ne rakjuk be a fagyasztóba.
7. Szőlő
A fagyasztott szőlő nagyon ropogós, éppen ezért nassolnivalónak se utolsó, de használhatjuk jégkocka helyett is egy pohár fehérbor lehűtéséhez. Fagyasztás előtt mindenképp mossuk és szárítsuk meg, valamint ne tároljuk túl sokáig a fagyasztóban.
8. Citrusok és bogyós gyümölcsök
A citromot, lime-ot és narancsot (és úgy általában véve az összes citrusfélét) vékonyra szeletelve, sütőpapírra helyezve érdemes lefagyasztani. A gyümölcsök levét is eltehetjük, de ügyeljünk arra, hogy a folyadék térfogata megfagyva nagyobb lesz, tehát nem érdemes kicentizni a méreteket. Ugyanígy a citrusok héja is bátran mehet a mélyhűtőbe. A bogyós gyümölcsök fagyasztás után is ugyan olyan frissek és ropogósak maradnak, mint előtte.
9. Főtt rizs
A hűtőben akár már egy nap után is kemény és száraz lesz a rizs, de a fagyasztóban tárolva biztosan nem történik meg ez a tragédia. Egyszerűen csak csomagold be a frissen főtt, nedves rizst egy légmentesen zárható dobozba vagy műanyag zacskóba, majd fagyaszd le. Fogyasztás előtt öntsd ki egy tálba és már mehet is a mikrohullámú sütőbe. Ha inkább tűzhelyen melegítenéd, akkor adj hozzá egy kis vizet.
10. Hagyma
Szobahőmérsékleten és hűtőben nem áll el olyan sokáig a hagyma, de megpucolva, felkockázva, kiporciózva és lefagyasztva bármikor felhasználhatjuk. Még csak ki sem kell olvasztani, egyből lehet vele dolgozni.
11. Liszt
Meglepő, de sokan még a lisztet is a fagyasztóban tárolják, nem a kamrában. Mint számos élelmiszer, a liszt is hosszabb ideig kitart a fagyasztóban, éppen ezért a legtöbb pékség hűtve tartja a lisztet. (Egyéb városi legendák szerint bizonyos péksütemények esetén sokkal jobb, ha jéghidegek az összetevők.) Természetesen a lisztet is óvni kell a nedvességtől és légmentesen kell elzárni minden mástól, ami a mélyhűtőben található.
12. Alkoholos italok
Bár nem étel, de nem árt erről is szólni egy kicsit. A maradék bort például jégkockatartóba öntve könnyedén felhasználhatod később főzéshez, de számos szeszes ital mehet a fagyasztóba. Kivétel a sör, azt semmiképp se tedd be a mélyhűtőbe!
13. Kenyér
Sok háztartásban egyszerűen nem fogy el egy teljes kenyér azelőtt, mielőtt megszáradna vagy megpenészedne. Ha nem szeretnéd kidobni, bátran fagyassz le belőle, a kenyérnek ugyanis nem lesz semmi baja tőle. Érdemes még puhán, frissen bedugni a mélyhűtőbe, mert amikor felenged, ugyan azt az állagot veszi fel, mint amilyen a fagyasztás előtt volt.
Via savethestudent.org, naturrallivingideas.com