A díjat minden évben azok a települések vezetői vehetik át, amelyek sokat tettek a fogyatékossággal élő emberek integrációjáért, és elhivatottak az esélyegyenlőség megteremtése felé. Három befogadó magyar település emlékplakett által erkölcsi elismerésben részesül, mely két éven keresztül jogosult az emlékplakett hivatalos felhasználására az arculati elemei között.
A Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa 2011-ben alapította a díjat, amelyet kétévente ad át azoknak a településeknek, amelyek elkötelezettek a hozzáférhető települési környezet megvalósítása, az esélyegyenlőséget kiemelten kezelő településpolitika folytatása és a fogyatékos emberek helyi szervezeteivel való szoros együttműködés kialakítása mellett.
Dr. Simon Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért felelős helyettes államtitkára kiemelte, hogy a fogyatékossággal élők ugyan olyan értékes tagjai a társadalomnak, ezért rendkívül fontos a felhívni a figyelmet az esélyegyenlőségre. A helyettes államtitkár szerint az lenne a szerencsés, hogyha nem lenne szükség ilyen díjak kiosztására, illetve a jövőben általános gyakorlat lenne az esélyegyenlőség megteremtése. Hozzátette, hogy mindezek ellenére az elmúlt években komoly előrelépések történtek az ügy érdekében, melynek az egyik pontja a díj megalkotása.
Gene Piroska, a díj megalkotója szerint az országban jó együttműködés alakult ki, a települések részéről megfigyelhető a rendszeres együttműködés a civil szervezetekkel.
Idén 15 önkormányzat pályázott a díjra, melyből három önkormányzat részesült az elismerésben: Budapest III. kerülete, Budapest XIII. kerülete és Gyula városa.
A települések régóta igyekeznek a szociális szolgáltató intézmények lehetőségeit kibővíteni, különféle kulturális és sporteseményeket, fogyatékosság-barát munkahelyeket, valamint széles körű akadálymentesítést megvalósítani. A díjat elnyert városok mindezek mellett olyan innovatív lehetőségek felkutatásában játszanak vezető szerepet, mint például az olyan játszótér, ahol az ép és fogyatékos gyermekek együtt tudnak játszani.
Az egyetlen vidéki díjazott Gyula városa lett. A település polgármestere, Dr. Görgényi Ernő összefoglalta a város eredményeit, majd hozzátette, hogy a céljuk az, hogy más önkormányzatok is törekvéseket tegyenek az egyenlőség és az integráció szellemében. A település küldetése: egyenlő hozzáférés mindenki számára, valamint a sérült és az ép lakosság igényeinek magas színvonalú kiszolgálása, amelybe az akadálymentesített köztéri parkok és játszóhelyek létesítése, valamint az egészségügyi és szociális ellátások fejlesztése is beletartozik. A város nemcsak a helyi lakosságnak, hanem a látogatóknak is kedvez az akadálymentesítési beruházásaival, hiszen a Gyulai Várfürdő is esélyegyenlőségi szempontból újult meg. A rendszeres érzékenyítő programok megszervezése és a munkáltatók ösztönzése a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására is az önkormányzat törekvései között szerepelnek.