5 pontos májtisztító-kúra: így pucolhatod ki a méreganyagokat a szervezetedből

Liszkai Attila 2019. március 12. 15:00
Testünkben a máj felel a méreganyagok kiszűréséért, fontos szerepet játszik az anyagcsere-folyamatokban és bizonyos vegyületek termelésében, illetve tárolásában is; körülbelül 400 funkciót lát el szervezetünkben. A túl sok egészségtelen étel a májunk rovására is mehet, mutatjuk, hogyan tisztíthatjuk meg a szennyeződésektől.

Ha túl sok méreganyagot kell nap mint nap kiválasztania májunknak, akkor túlterheltté válhat, ilyen esetben fáradtságot, hízást, fejfájást, rendellenes emésztést tapasztalhatunk, sőt lassulhat felfogásunk, vagy felléphet jobb oldali fájdalom is, komolyabb esetekben pedig akár bőrünk is elszíneződhet. Épp ezért fontos, hogy olyan ételek fogyasszunk, amiket a máj tud hasznosítani és nem kezel méreganyagként, olvasható a One Green Planet cikkében. A következő öt lépés segít abban, hogy egészségesen tartsuk májunkat:

1. Ne igyunk alkoholt

Az alkohol minden formája a máj számára méregnek minősül, így azonnal elkezdi kiszűrni a vérünkből. A szűrési folyamat közben a máj rengeteg energiát használ fel, ami sokszor hízást, lassulást, fáradságot és álmosságot vált ki.

2. Igyunk sok vizet

A máj tisztán tartását a legeredményesebben sok vízivással lehet elérni, de nem mindegy, milyen vizet iszunk. A vízben rengeteg természetes ásványi anyag van, amennyiben egészséges környezetből származik. A legideálisabb az, ha kút, vagy forrásvizet iszunk, a csapvíz minősége nagyban függ attól, hogy hol élünk, de mindig érdemes víztisztító rendszert használnunk, ami kiszűri a szén és klór részecskéket.

Adjunk egy kis citromot a vízhez, hogy még inkább lúgos kémhatású legyen, ez a májra tisztítóképességét is javítja. A citrom, és minden citrusféle C-vitaminban és ásványi anyagokban gazdag, ezáltal felélénkíti a testfunkciókat, és így fokozza a tisztító hatást. A máj rendszeres „átöblítésével” a vér a megfelelő pH értékű marad, ennek érdekében igyunk minél több citromos vizet, vagy koffeinmentes gyógyteát.

3. Fogyasszuk a legjobb ételeket

Nem szükséges, hogy számoljuk a kalóriabevitelt, de az fontos, hogy jó minőségű ételeket fogyasszunk, ha nem akarjuk, hogy táplálékunkat méregnek érzékelje májunk. A bioételek a legjobbak, ezek közül is a növényi eredetűek tesznek a legjobbat nekünk, mint például a friss salátafélék, amikben rengeteg magnézium, klorofil, A és C-vitamin található, vagy az egyéb zöldségek és a gyümölcsök, amiknek magas a vitamintartalma. A bio ételek nagy előnye, hogy nincsenek vegyszerekkel kezelve. A rovarirtókkal, gyomirtókkal és gombaölő szerekkel permetezett növények mérgező hatásúak a szervezetre nézve, így a máj azonnal elkezdi kiszűrni őket.

Az ilyen termékek rengeteg egészségtelen hatásuk mellett akár rákot is okozhatnak. Ha nem engedhetjük meg magunknak, hogy mindenből bioterméket vásároljunk, akkor vegyük meg amit tudunk, a maradékot pedig akár magunk is megtermeszthetjük. Megéri a fáradtságot ha bio hozzávalókból állítjuk össze étrendünket, mivel így semmilyen szennyezést nem kell a májnak kiszűrnie, ráadásul így szervezetünk rengeteg ásványi anyaghoz juthat, ami megtisztítja a májat és jót tesz a vérnek. A bio zöldségek és gyümölcsök nagy mennyiségben tartalmaznak A és C vitamint, valamint ként, ami szintén segíti a máj méregtelenítését és tisztítását.

4. Válasszuk a legegészségesebb zsírokat

A máj és az epe szorosan együtt működik egymással, mivel az epehólyag a máj nagyobb lebenye alatt helyezkedik el, és az étkezések között a májban termelődött epét tárolja. Az epe felelős a zsírok lebontásáért. Ha egészséges zsírokat eszünk, az nagyban megkönnyíti az epe és a máj dolgát. Egészséges zsírokat a következő növények tartalmaznak: mandula, kókusz, dió, kender, chia, len, illetve tök és napraforgó magok, oliva, avokádó. Ezek a legegészségesebb zsírok, amiket fogyaszthatunk. Kerüljük el az állati eredetű zsírokat, mert azok érelzáródáshoz vezethetnek, illetve szintén hanyagoljuk a szója- és kukoricaolajokat.

5. Válasszunk okosan az élelmiszer kiegészítők közül

Nagyon fontos, hogy válogassunk az élelmiszer kiegészítők között, mert nagyok a különbségek a különböző termékek között. A jó minőségű B-vitaminok (válasszunk növény alapút) és a szelén nagyon fontos a szervezetnek, mivel ezek segítenek a májnak a különféle anyagok lebontásában, ráadásul egészségesen is tartják azt. A gyógynövények is tisztítják a májat, válasszuk a máriatövist és az articsóka levelet. Amennyiben multivitaminokat vásárolunk, mindenképp ügyeljünk arra, hogy azok növény alapúak legyenek.