Ekkor nemcsak az uszadékfát sodorja magával a víz, hanem sajnos a vízgyűjtő területen élő lakosság által a patakokba, kisebb folyókba illegálisan elhelyezett kommunális hulladékot is. Most ez érkezett meg a kiskörei vízlépcsőhöz.
– mondta Fejes Lőrinc.
Ennél az árvíznél úgy tudták tovább engedni a vizet, hogy a duzzasztómű elzárótábláit csak részlegesen nyitották meg. Ez azt jelenti, hogy nem engedtek szabad utat a hulladéknak, hanem megállították a kiskörei vízlépcsőnél, emiatt viszont torlódott a fa- és kommunális hulladék, egyre nagyobb felületet fedett be, így kialakult egy hatalmas, hulladékkal kevert uszadékmező.
Mivel csak részlegesen voltak nyitva az elzárótáblák, az uszadékmező és a táblák alatt szabadon folyt a tiszta víz, míg a felszínen megmaradt a szemét.
Amikor az árvíz levonul, újra zárjuk az elzárótáblákat. Meg kell várni, amíg megnyugszik a vízfelület, s utána csak a turbinákon át folyik a víz. Akkor majd az uszadékmező mellől, úszó munkagépekkel, több hónapig tartó munkával kiszedjük a hulladékot. Kivisszük egy kirakodóhelyre, ott partra tesszük, s gépi és kézi módszerrel szétválogatjuk, majd hulladéklerakóba szállítjuk.
– mondta el a szakaszmérnök.
Ljasuk Dimitry, a Tisza-tó természeti kincseit megörökítő egykori lakos Brutális szemét a Tiszán - ez a te műved ember! címmel készített videót a vízben úszó szemétről.
A helyzet előnye az, hogy a Kisköre alatti folyószakasz – csaknem négyszáz kilométer a Dunáig – nem szennyeződött. Korábban ehhez hasonló hulladékkitermelés 2010-ben, valamint 2017-ben történt.