A cigarettacsikk a leggyakrabban eldobott szemét a világon, ráadásul a csikkeket gyakran még olyan emberek is eldobják, akik általában nem szemetelnek. Első blikkre úgy tűnik, hogy nem is olyan káros, végtére is dohányból és papírból tevődik össze. A dohány növény, a papír pedig biológiailag lebomlik. Akkor miért is olyan káros? A nagy-britanniai Anglia Ruskin Egyetem kutatói erre a kérdésre keresték a választ, és azt is megtudták, milyen hatással vannak az eldobott csikkek a növényekre.
Lássuk csak az összetevőket! A cigaretta aprított dohányból, papírból és szűrőből áll. A dohány és a dohányfüst nem veszélyes a növények számára, ahogyan a papír sem.
A szűrővel kapcsolatban azonban több problémát is találtak a kutatók.
A cigarettaszűrők cellulóz-acetátból készültek, ami egyfajta műanyag: a vaskos műanyag szemüvegkeretek is ebből az anyagból készülnek. De ha apró részekre bontják, akkor egy habos szál jön létre, ami a mai cigarettaszűrők alapját adja.
A kutatók pázsitba és lóhereültetvénybe helyeztek használt és nem használt cigaretta szűrőket. Megállapították, hogy a cigarettafilterek drámai módon csökkentették azoknak a növényeknek is az egészségét, amelyek bárhol növekedhetnek mindenféle különös igény nélkül.
A szűrők jelentősen csökkentették a szárak hosszát, a gyökerek tömegét és a csírázási sebességet.
A kísérlet során nem tapasztaltak lényeges különbséget a használt és a nem használt szűrők között, mindkettő visszavetette a növények fejlődését, ezért a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a filterben található műanyagok és adalékanyagok felelhetnek érte. Bár a témában további kutatásokra van szükség, addig is jobban teszed, ha te sem dobod el a cigarettacsikket.
Forrás: Modern Farmer