Ahogy a portál írja, „Tisztítsuk meg az Országot!” címen indított nagyszabású programot a magyar kormány a Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv keretében, melynek célja az illegális hulladék lerakóhelyek felszámolása.
A közreműködő szervezetek mindegyikénél kiválasztásra kerültek olyan mintahelyszínek, amelyek alkalmasak a hulladék felszámolásához szükséges intézkedések feltérképezésére. Az első ütem eredményei alapján dolgozzák ki a következő időszak feladattervét
- magyarázta Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára a kapuvári sajtótájékoztatón.
Hozzátette, jellemzően vasutak, folyók, vízfolyások, nemzeti parkokban a turista útvonalak mentén és önkormányzati területeken, nehezen megközelíthető helyszíneken helyezik el leginkább az illegális hulladékokat.
Ennek kiküszöbölésére a tetten érések számának növelése, széleskörű együttműködés, és szigorúbb szankciók szükségesek. Kidolgoztunk egy javaslatot, amelyben az illegális hulladékot lerakókat szeretnénk szigorúan szankcionálni, a helyszínen megbírságolni, a legsúlyosabb jogsértő magatartásokat pedig büntetőjogi kategóriává minősíteni. A szemét elhelyezésére eddig is lehetőséget adtak a hulladékudvarok, és az alkalmankénti lomtalanítás, emellett tervben van a települési gyűjtőpontok továbbfejlesztése is
- tette hozzá.
Boros Anita kitért arra is, hogy az illegális szemétlerakók felszámolásához a lakosság közreműködésére is számítanak. Ingyenesen letölthető a HulladékRadar elnevezésű alkalmazás, melyre eddig 3 ezer bejelentés, és kétszer ennyi fotó érkezett.
Az államtitkár végül elmondta, hogy szerdán zárul a pilot-program települési önkormányzatokat érintő szakasza, október 1-től pedig megkezdődik az ország megtisztítása.
A tisztább környezethez a felelősségteljes magatartással járulhatunk hozzá
- emelte ki Gyopáros Alpár, a Modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos, országgyűlési képviselője az illegális hulladékfelhalmozással kapcsolatban.
A program eddigi eredménye szerint 7 helyszínen mintegy 700 köbméter hulladékot találtak, melyeknek elszállítása már elkezdődött. A Lajtos Zoltán koordinálta csoport önkéntesei az út menti szemétgyűjtéssel segítik az önkormányzatot, és a felderítésben is komoly szerepet játszanak
- tette hozzá Kapuvár polgármestere, Hámori György.
Címlapkép: Getty Images