A kialvatlanság "mellékhatásai" nemcsak kellemetlenek, de egyenesen veszélyesek is lehetnek. Ahhoz, hogy az álmatlanságot természetes módon orvosoljuk, érdemes a gyógyteák között keresgélnünk - mutatjuk, mi a legjobb választás.
A jó alvás létfontosságú az általános egészségi állapotunk szempontjából. Sajnos rengetegen szenvednek álmatlanságtól és annak hatásaitól, a rossz alvásminőség okozta problémáktól. Ahogy korábbi cikkünkben is írtuk, az alvászavar manapság az egyik legelterjedtebb civilizációs népbetegség. Egy 2009-es felmérés szerint a magyar lakosság 70%-ánál jelentkezett már. A felmérés azt is kimutatta, hogy a lakosság 30 %-a folyamatosan szenved az alvászavar, a rossz alvás vagy éppen az álmatlanság kellemetlen tüneteitől.
A kialvatlanság "mellékhatásai" nemcsak kellemetlenek, de egyenesen veszélyesek is lehetnek: az alváshiány (és különösen az alvási apnoe) fokozza a közlekedési balesetek kockázatát, ráadásul a rossz alvással kapcsolatos vizsgálatok az elhízás, a cukorbetegség és számos kóros állapot fokozott kockázatára is rámutatnak.
Ahhoz, hogy az álmatlanságot (egy bizonyos szintig) természetes módon orvosoljuk, érdemes a gyógyteák között keresgélnünk – a különböző főzeteket már évszázadok óta használják világszerte többek között az alvási rendellenességek javítására, enyhítésére is. A Healthline cikke alapján most megmutatjuk, melyek a legnépszerűbbek.
1. Kamillatea
A kamillateát régóta használják természetes gyógymódként a gyulladás és szorongás csökkentésére, de az álmatlanság kezelésére is, enyhe nyugtatóként tartják számon. Nyugtató hatása az apigenin nevű antioxidánsnak tudható be, amit bőségesen tartalmaz ez a főzet. Az apigenin az agy specifikus receptoraira hatva segít csökkenteni a szorongást, és elindíthatnak minket a jó alvás felé vezető úton.
2. Macskagyökér-tea
A macskagyökér szintén egy olyan gyógynövény, amit évszázadok óta használnak az álmatlanság, az idegesség és a fejfájás kezelésére, mérséklésére. Napjainkban is az egyik legnépszerűbb, alvást elősegítő gyógynövényes főzet, de étrendkiegészítőként kapható kapszulaként vagy folyékony formában is. A tudomány szerint megnöveli a gamma-aminovajsavnak (GABA) nevezett neurotranszmitter szintjét, ami nagy mennyiségben álmosítóan hathat. Ennek megfelelően a tea fogyasztása javíthatja az alvásminőséget, rövidíti az elalváshoz szükséges időt, ráadásul káros mellélhatások nélkül.
3. Levendulatea
A levenduláról elsőre talán mindenkinek a jellegzetes, aromás és nyugtató illat jut eszébe. Már az ókori görögök és a rómaiak is gyakran használták, többek között fürdőzés közben. A levendulateát a virágos növény apró, lila rügyeiből készítik, és bár a növény eredetileg a mediterrán térségben honos, mára világszerte termesztik. A belőle készült teát gyakran fogyasztják pusztán az élvezetért, de az idegek kisimítására és így az alvás elősegítésére is alkalmas, ezt már kutatások is bizonyították, az azonban, hogy az alvás jobb minőségét is garantálja, egyelőre vitatott.
4. Citromfűtea
A citromfű az árvacsalánfélék családjába tartozik, az egész világon megtalálható. Míg kivonat formájában gyakran értékesítik aromaterápiás felhasználásra, a citromfű levelét tea készítéséhez is használják. Ezt a citrusillatú, aromás gyógynövényt már a középkor óta alkalmazzák az idegesség csökkentésére és az alvás javítására. A tudományos bizonyítékok alapján növeli a GABA-szintet, ez eredményezi, hogy nyugtató hatással bír. Ha tehát visszatérő alvási problémákat tapasztalunk, érdemes belőle egy csészével meginni lefekvés előtt.
5. Golgotavirág-tea
Hagyományosan a szorongás enyhítésére és az alvás minőségének javítására, álmatlanság ellen használják. A benne lévő béta-karbolin jó hatással van az idegrendszerre, így jól alkalmazható nyugtatóként, a depresszió vagy a szorongás, stressz tüneteinek kezelésében. Amellett, hogy természetes nyugtató, nem okoz függőséget, így akár gyerekeknél is alkalmazhatjuk. Egy kávéskanálnyi szárított golgotavirág forrázata segíthet az általános álmatlanság elűzésében.
Címlapkép: Getty Images