A jövő hét elején megkezdődik a legidősebb regisztrált emberek beoltása, őket a háziorvosok fogják értesíteni - közölte még pénteken a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára, az oltási munkacsoport vezetője.
1800 háziorvosi praxis kap egy-egy ampulla Moderna-vakcinát
Az abban lévő tíz adag oltóanyagot a regisztráció és az életkor sorrendjében praxisonként tíz idős ember kapja meg. További 5004 praxisból a sorrend szerinti hat idős embert oltják be Pfizer-vakcinával a megyei oltópontokon, ahová betegszállítók viszik el őket.
A háziorvosoknak még pénteken átadták az életkori sorrendben a praxisokban védőoltásra regisztrált legidősebbek listáját és elérhetőségüket.
A jövő hét végéig tartó oltási szakaszban több mint 48 ezer ember kapja meg a védőoltást.
A szervezés is hatalmas kérdés
Rengeteg kérdőjel van bennem azért a levél alapján
– nyilatkozott az ATV-nek Koncz Erika háziorvos, akinek a körzete az egyike annak az 1800 praxisnak, ami tíz idős ember beoltására elegendő Moderna oltóanyagot kap.
Hétfő délutánra már a pontos időbeosztást is le kell adnia, mégsem tudja, hogyan lesz ez kivitelezhető egy asszisztenssel.
Nem tudjuk még, hogy hova kell mennünk az oltóanyagért, nem tudjuk még, hogy a hűtőláncnak a tárolása, hogy ne szakadjon meg a hűtőlánc, az hogy fog történni. És igazából a szervezés is nagy kérdés, mert ha a munkaidőben való oltást nézem, akkor marad három óra, ezen helül a háznál lévőket is le kell oltatnom
– részletezte kételyeit Koncz Erika. Olyan háziorvos is akad, akinek még ennél is kevesebb információja van az oltásról.
Az ATV megkeresésére az EMMI azt írta: a felmerülő kérdések kapcsán az érintettek – egyebek mellett – a megyei oltási bizottsághoz fordulhatnak.
Több kritika érte a napokban módosított kormányrendeletet, miszerint minden olyan vakcina, amelyet a világban már több mint egymillió embernek beadtak, külön hatósági vizsgálat nélkül megkaphatja a magyar vészhelyzeti engedélyt.
Az Indexnek adott interjúban Szijjártó Péter továbbra sem árulta el, hogy mennyibe került a kínai vakcina beszerzése. Azt azonban elmondta, hogy a keleti oltóanyaggal szerinte emberek ezreit menthetik meg, és a korlátozások feloldása is hamarabb jöhet. A politikus visszautasította, hogy nyomást gyakoroltak volna a gyógyszerhatóságra.
Merkely: előnyt jelent, hogy Magyarországon már öt engedélyezett vakcina van
A Semmelweis Egyetemen az orvosok 99,9 százalékát beoltották, a szakdolgozók esetében ez az arány 87 százalékos.
Merkely Béla rektor a Kossuth rádióban a vakcinákról elmondta: az AstraZeneca, a Sinopharm oltásai és Szputnyik vakcina már régóta ismert technológiára épül, a két legújabb mRNS alapú oltóanyag, a Pfizer/BioNTech és a Moderna viszont új módszerrel dolgozik. Utóbbi kettő előnye az, hogy a jövőben az új típusú világjárványokra sokkal gyorsabban lehet majd vakcinát előállítani, hiszen ha megismerik a vírus fehérjéit, akkor elképzelhető, hogy akár hat héten belül lehet megfelelő vakcinát gyártani.
Merkely Béla fontosnak nevezte az oltással kapcsolatos bizalmat. Hangsúlyozta: az oltás volt az az orvosi felfedezés, amely a legtöbb életet mentette meg a világon. Emlékeztetett arra, száz évvel ezelőtt szinte minden családban volt olyan gyermek, aki valamilyen fertőzés miatt meghalt.
A rektor kitért az Európában először Magyarországon alkalmazott új koronavírus-ellenes infúzióra is. Ezt az egyébként nem olcsó terápiát Merkely Béla olyan betegeknek javasolja, akiknek az immunrendszere gyenge, vagy jelentős krónikus betegségük van. Példaként hozta a szívelégtelenséget vagy a transzplantáción átesetteket. Hozzátette: a kezelés hasonlít a már hónapok óta használt vérplazma-terápiára.
Címlapkép: Getty Images