"Célunk, hogy a lakosok testközelből ismerhessék meg a környezetbarát, kibocsátásmentes járműveket, ennek egyik lépése a Kecskeméten most egy hónapig szolgálatot teljesítő Mercedes-Benz eCitaro autóbusz forgalomba állása" - jelentette be Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára.
Emlékeztetett, hogy hamarosan lezárul a Zöld busz program első pályázati felhívása, melynek keretében önkormányzatok és közlekedési közszolgáltatók igényelhetnek vissza nem térítendő állami támogatást elektromos autóbuszok, valamint önjáró trolibuszok beszerzéséhez. A Zöld Busz Projektiroda a járművek vásárlásához 80 százalékos támogatást nyújt, az üzemeltetésükhöz szükséges infrastruktúra kiépítéséhez pedig 60 százalékos intenzitással biztosít forrásokat.
A közlemény idézi Szemereyné Pataki Klaudiát, Kecskemét polgármesterét, aki elmondta:
Mindannyiunk közös felelőssége és feladata tenni azért, hogy megőrizzük élhető városunkat. Az utóbbi időszakban egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk a környezetvédelemre, a klímatudatosságra, a város levegőminőségének javítására. Célunk eléréséhez elsősorban vissza kell szorítanunk a szén-dioxid-kibocsátást, amiért sokat tehetünk, ha a közösségi közlekedésbe bevonjuk a kibocsátásmentes járműveket.
A polgármester a kecskemétieket arra biztatta, hogy éljenek a lehetősséggel, próbálják ki az elektromos buszt és véleményüket, tapasztalataikat osszák meg másokkal is. Háláját fejezte ki a kormánynak és a minisztériumnak, hogy Kecskemét részt vehet a mintaprojektben.
A kormány a Zöld busz programban tíz éven át összesen 36 milliárd forinttal támogatja a buszpark cseréjét a helyi közösségi közlekedésben, így a 25 ezer fő feletti lélekszámú településeken környezetbarát, elektromos járművek szállíthatják az utasokat.
Címlapkép: Getty Images