A koronavírus így tarolta le a magyar vidéket: egy halálozási térképen az elmúlt egy év

HelloVidék 2021. június 2. 08:36
Az elmúlt évben nap mint nap olvashattuk a járvány magyarországi adatait, de nem ismerhettük meg a településekről szóló részletes statisztikákat. Annyit tudhattunk, hogy megyei szinten hogyan oszlik meg a fertőzöttek száma, de azt nem, hogy településenként hányan fertőződtek és haltak meg. Hiánypótló adatsor látott napvilágot!

A K-Monitor kitartó munkájának köszönhetően az múlt héten nyilvánosságra került az elhunytak települések szerinti eloszlása . A civil szervezet kitartó levelezés után közérdekű adatigényléssel jutott hozzá ahhoz az adatsorhoz, amely megmutatja: hány áldozata volt a koronavírusnak március 4-ig az egyes magyarországi településeken.

Ez az adatsor is nagy érték, de a legdrámaibb harmadik járványhullámnak csak az elejét mutatja - írja a Telex. Március 4-én már jelentősen megemelkedett az új fertőzöttek és az elhunytak száma, de akkor még senki nem tudta, mi következik később.

A Telex interaktív térképén most azt ábrázolták, hogy 2021. március 4-ig hány ember hunyt el az egyes településeken a koronavírussal összefüggésben. Értelemszerűen ott haltak meg többen, ahol többen is élnek, így a fővárosban és a megyeszékhelyeken.

Eszerint: vannak települések, ahol egyetlen koronavírusos halálozás sem történt

Március 4-én a 3230 közül 608 olyan település volt, ahol egyetlen fertőzöttet sem regisztráltak. A legnagyobb az 5700 fős Jászkisér volt, a legkisebb a 47 lakosú Zalaszombatfa - írja elemzésében a Telex.

Március 4-ig 1197 olyan település volt Magyarországon, ahol egyetlen koronavírusos halálozás sem történt. Ez a hazai települések 37 százaléka. Közülük a legnagyobb lélekszámú szintén Jászkisér volt, a legkisebb a 15 lelkes Tornakápolna.

Utóbbi adatoknak az oltási hajlandóságot nézve van jelentőségük. Sokan hiába látták a drámai beszámolókat a tévében, vagy olvastak róluk az újságban és a portálokon, amíg nem volt közvetlen tapasztalatuk arról, hogy a közelükben élő emberek is áldozatul eshetnek a járványnak, nehezebben szánták rá magukat az oltásra.

Ezekben a magyar városokban viszont kimagaslóan sokan haltak meg

Többet mutat, ha azt nézzük meg, hogy a 10 ezernél nagyobb lélekszámú településeken a lakosság számához képest hol haltak meg a legtöbben ebben az időszakban. Itt meglepő módon Lajosmizsénél a legmagasabb a halálozási arány: 10 ezer lakosra 29 elhunytat regisztráltak, miközben Budapesten ezen idő alatt 16-an, Debrecenben 12-en haltak meg 10 ezer lakosonként.

-írják.

A magas arány oka, hogy Lajosmizsén idősotthon működik, és korábbi hírek szerint igencsak sokan fertőződtek meg ott. A Hírös.hu tavaly novemberi beszámolója szerint az otthon 139 lakója közül 66-an, a dolgozók közül pedig 23-an kapták el a fertőzést. 9 gondozottat kellett kórházba szállítani.

Ezen kívül magas volt még az elhunytak aránya Kiskunfélegyházán (27/10 ezer lakos), Tiszakécskén (26/10 ezer lakos) és Balassagyarmaton (26/10 ezer lakos). Mindegyik helyen vannak idősotthonok, Balassagyarmaton járványkórház is működött. Azokat, akik nem az adott településre valók voltak, és ott haltak meg, a statisztikákban a lakóhelyüknél tüntették fel.

A K-Monitor kezelhető, táblázatos változatot is készített az összegyűjtött halálozási adatokról, ami itt elérhető.

Címlapkép: Getty Images