A rendelet szerint 18 év felett nem egyenértékű a védettség igazolásával,
- ha egydózisú oltóanyag esetén az oltás óta hat hónap eltelt, az érintett újabb oltást nem vett fel,
- kétdózisú oltóanyag esetén a második oltás beadásának napjától a második oltást követő hat hónap eltelt, és az érintett újabb oltást nem vett fel.
Az igazolvány a második oltás után hat hónapig érvényes, utána csak a harmadik oltás után hosszabbítják meg, viszont ezt követően korlátlan ideig lesz érvényben - akiket egydózisú oltóanyaggal oltottak be, azokra értelemszerűen a második vakcina után érvényes ez.
Aki két oltás után lesz fertőzött, annak a fertőzés igazolásától számított 6 hónapig érvényes az igazolványa. 18 év alattiaknál egydózisú oltóanyag esetén egy, kétdózisú esetén két oltás elég az igazolvány érvényességhez.
A védettség érvényességét vagy az életkort ellenőrző szerv vagy személy jogosult az érintett személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolványán szereplő adatok megismerésére, azzal, hogy az adatokat – ha törvény vagy veszélyhelyzet ideje alatt az Alaptörvény 53. cikk (2) bekezdése alapján alkotott kormányrendelet eltérően nem rendelkezik – semmilyen módon nem rögzítheti.
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) működtetője értesíti a hatóságot, ha a védettségi igazolvány érvénytelenné válik. Ha az érintett az oltásra jelentkezésekor a rövid szöveges üzenet fogadására alkalmas telefonszámát megadta, a hatóság – a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő bevonásával – értesíti, ha a védettségi igazolványa érvényességéből 21 nap van hátra.
Ha jogszabály valamely jog gyakorlása vagy kötelezettség alóli mentesülés érdekében védettség igazolását írja elő, a jog gyakorlása vagy a kötelezettség alóli mentesülés azt a személyt illeti meg, akinek védettsége érvényes. Azon helyszínek üzemeltetői, illetve rendezvények szervezői kötelesek ellenőrizni a védettségi igazolványt, amelyek kizárólag a védettek számára látogathatóak.
Címlapkép: Getty Images