A hőségriadó alatt elviselhetetlen akár egyetlen percet is eltölteni egy zárt, parkoló kocsiban, írja a Pénzcentrum. Mégis évről évre hallani olyanokról, akik gyereküket vagy állatukat hagyják a tűzforró autóban. Idén is érkezett már hír nem egy esetről, amikor állatokat, gyerekeket mentettek ki autókból, és már tragédiák is történtek. Úgyhogy hiába unalmasak már sokak szerint ezek a cikkek, egyeseknek még mindig nem jutott el a tudatáig, hogy
ebben a melegben ÉLETVESZÉLYES bárkit is a tűző napon álló, klíma nélküli kocsiban hagyni! Nincs olyan, hogy csak egy percre ugrom be a boltba, mindjárt jövök, és amúgy is ne kelljen már a gyereket kikötni az ülésből, úgyis alszik.
Egy korábbi kísérlet szerint még csak nem is kell nyári forróság ahhoz, hogy veszélyesen felmelegedjen a napon álló autó: már napos 21 fokban is könnyen 50 Celsius-fokig melegedhet a levegő a parkoló kocsiban. Képzeld csak el, mi lehet ebben a tikkasztó forróságban. Ha nem tudod elképzelni, nézd meg a Pénzcentrum korábbi emberkísérletét:
Az autóban maradt gyermek, állat könnyedén hőgutát kaphat. Ez embereknél akkor következik be, amikor a szervezet belső hőmérséklete jó ideig 37 Celsius-fok fölé emelkedik. Ilyenkor a testünk egy idő után izzadni sem képes, a pulzusszám és a légzésszám megemelkedik, a vérnyomásunk leesik. A bőrünk elsápad, kékesszürkére változik, végül pedig a szervek leállnak, mert nem kapnak elég vért.
Hőguta, hőkimerülés: veszélyes összekeverni a kettőt!
De ebben a forróságban nem csak az autóban maradtakat, hanem bárkit elkaphat a hőguta, amelyet gyakran kevernek össze a hőkimerüléssel - pedig utóbbi esetben már orvosi segítség szükséges!
A hőkimerülés tünetei a következők:
- Szédülés vagy ájulás
- Túlzott izzadás
- Hűvös, sápadt, nyirkos bőr
- Hányinger vagy hányás
- Gyors, gyenge pulzus
- Izomgörcsök
Ha valakin ezeket a tüneteket tapasztaljuk, akkor vigyük hűvösebb, légkondicionált helyre, itassunk vele vizet, és egy hideg zuhany vagy borogatás segítségünkre lesz.
Ezzel szemben a hőguta tünetei súlyosabbak:
- Lüktető fejfájás
- Nincs izzadás
- Testhőmérséklet 39 fok felett, vörös, forró, száraz bőr
- Hányinger vagy hányás
- Gyors, erős pulzus
- Eszméletvesztés
Hőguta esetén azonnal mentőt kell hívni, és el kell kezdeni lehűteni a bajbajutottat!
Címlapkép: Getty Images