Az idei évben a parlagfű virágzását az aszály késleltette, ezért egészen az utolsó augusztusi hétvégéig az allergiások enyhébb tüneteket tapasztalhattak, mint a korábbi években. Augusztus utolsó napjaiban azonban a parlagfű pollenkoncentrációja gyors ütemben emelkedett, országosan elérte a nagyon magas szintet.
Az elkövetkező két hétben továbbra is erős tünetekre számíthatnak a parlagfű pollenre érzékenyek.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) javasolja, hogy az allergiások lehetőség szerint kerüljék a kültéri tevékenységeket, fokozottan ügyeljenek a gyógyszerek szedésére, és kövessék nyomon az NNK polleninformációs szolgáltatását, amely naponta frissülő térképes előrejelzéssel segíti az allergiásokat és a szakorvosokat.
A gyakori hajmosással, a nedves portörléssel, a ruhák beltéren történő szárításával, maszkviseléssel és a megfelelően időzített (kora reggeli vagy esti órák) szellőztetéssel tovább csökkenthetjük a parlagfű pollen által okozott tüneteket.
A parlagfű pollenszórása a csúcsidőszakában van
A parlagfű pollenkoncentrációja országosan nagyon magas, amin az átmeneti záporok sem tudnak számottevően enyhíteni. Az erős szél tovább fokozhatja a pollenterhelést, helyenként akár extrém magas koncentráció is előfordulhat. Ebben az időszakban a parlagfűre érzékeny allergiások lehetőleg kerüljék a kültéri tevékenységet.
A csalánfélék virágzása a csúcsán túljutott, pollenkoncentrációjuk fokozatosan csökken, országosan közepes szintet érhet el. A többi lágyszárú allergén közül az üröm, a libatopfélék, valamint a kevésbé jelentős allergénnek számító kenderfélék pollenkoncentrációja jellemzően az alacsony-közepes tartományban alakulhat, illetve alacsony koncentrációban országosan jelen van még a pázsitfűfélék, az útifű, a lórom és az ernyősvirágzatúak pollenje, valamint a szerbtövis és a rézgyom virágpora. A fák közül még lehet néhány szem a levegőben a ciprus- és tiszafafélék, valamint a hárs és fenyőfélék virágporából, legfeljebb alacsony koncentrációban. A kültéri allergén gombák közül az Alternária spóraszáma országosan a magas – nagyon magas, az Epicoccumé a közepes – magas tartományban alakulhat.
A korábbi évek tapasztalata és az eddigi adatok alapján a parlagfű szezon csúcsidőszaka augusztus utolsó – szeptember első napjaira várható.
A parlagfű pollenterhelés csökkentése érdekében javasoljuk, hogy amennyiben az elhanyagolt parlagfüves területeket észlelnek, mielőbb jelezzék az illetékes portálokon (NÉBIH, PME).
Továbbra is fontos a rendszeres kaszálás, mellyel csökkenthetjük a levegőben a lágyszárú gyomnövények – köztük a parlagfű – virágporának mennyiségét. Felhívnánk a földhasználók figyelmét, hogy
jogszabályban előírt kötelezettség az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani (az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Élv.) 17. § (4) bekezdése értelmében). Aki hagyja, hogy elterjedjen a gyomnövény a telkén, az 15 ezertől 5 millió forintig terjedő büntetést is kaphat.
Címlapkép: Getty Images