Két új nyugat-nílusi láz megbetegedést regisztráltak somogy vármegyében. Az egyik beteg már gyógyultan távozhatott, míg a másikat még most is kórházban ápolják. A kórokozó ellen nincs védőoltás.
A Népegészségügyi Főosztály tájékoztatása szerint a nyugat-nílusi láz szúnyogcsípéssel átvihető vírusos megbetegedés, amelyet a Culex moszkitók (szúnyogok) terjesztenek madarakról emberre, szúnyogcsípés révén. A maláriát terjesztő szúnyogokkal ellentétben, ezek a szúnyogok nappal aktívak - írja a Sonline.
A nyugat-nílusi vírus által okozott fertőző betegség, 80-85 százalékban tünetmentesen zajlik, hívta fel a figyelmet a Somogy Vármegyei Kormányhivatal a portálnak küldött válaszában. Mint írták, nehezen különíthetők el a tünetek más vírusbetegségektől, hiszen a bevezető tünetek között található: hányinger, láz, fényérzékenység, izomfájdalom, kötőhártya gyulladás, arcpirulás.
Egyidejűleg testszerte nyirokcsomó - duzzanat mutatkozik, bőrkiütések jelennek meg a törzsön és a végtagokon. Ez az állapot kb. 6 napig tart, melyet gyors javulás vált fel. Idősekben, a betegség második periódusában, agyhártya-agyvelőgyulladás alakulhat ki, a halálos szövődmények is náluk gyakoribbak.
A vírus a betegség első 6 napján kimutatható a vérből. Később a vérben jelenlévő ellenanyagok kimutatásával lehet igazolni a fertőzést. Fontos tudni a nyugat-nílusi lázról, hogy jelenleg csak tüneti kezelése létezik és nincs ellene védőoltás. A hatóság is csak rovarirtást javasol megelőzésre.
Címlapkép: Getty Images