Talán egyetlen szektort sem tépázott meg az elmúlt négy év oly mértékben, mint a szállodaipart és a vendéglátást. Drágábbak lehetnek a szállások árai, kérdés az, idei szezonban mire számíthat az, aki belföldi pihenésre, utazgatásra készül? A Pénzcentrumnak a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke, Flesch Tamás erről is nyilatkozott.
A szállodák és éttermek jövedelmezősége csökkent, az áremelések nagy átlagban nem tudták követni a költségnövekedést, amit a szektornak egyelőre el kell fogadnia, vagy az áremelésen túli módszerekkel kell növelnie az árbevételt - fejtette ki a Pénzcentrumnak adott interjúban Flesch Tamás. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke a lapnak adott interjújában hozzátette, ettől függetlenül drágábbak lehetnek a szállások árai, a fővárosban izmosabb, vidéken szerényebb mértékben. A szakember szerint ha hazai turizmusról beszélünk,
a magyar vidék tekintetében nem lát komoly áremelésre teret, szerintem ez éves szinten egy számjegyű lehet.
Szóba kerültek munkaerőpiaci kérdések is, az új generáció, a harmadik országból érkező munkavállalók, sőt, a robotok szemszögéből is körbejárták a témát. Flesch Tamás többek között még elmondta:
Függetlenül attól, hogy a helyzet javult, változatlanul a munkaerő a legnehezebb kérdése a szakmának, hiszen nem sok olyan nemzetgazdasági ág van, mint a miénk, ahol ekkora az élőmunkaerő-igény.
Hozzátette, a munkaerő és a járulékok költségének aránya nagyot változott a költségtáblában, brutálisan meghatározóvá vált, már egy 5-10 százalékos emelés is nagyon sokba kerül a hazai munkáltatónak.
A cikk folytatása a Pénzcentrumon olvasható!
Címlapkép: Getty Images