Egy év alatt hét ezerrel nőtt azoknak a száma Magyarországon, akik valamilyen tervezett műtétre várnak.
Jelenleg az államilag finanszírozott egészségügyben 47.071 beteg várakozik valamilyen műtéti beavatkozásra - írja az economx.hu.
Erről a Magyar Kórházszövetség konferenciáján beszélt Pálosi Mihály, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főosztályvezetője. Mint ahogy a portál emlékeztet, tavaly április végén 40 ezren vártak műtéti beavatkozásra.
Pálosi Mihály szerint azért fontos a várólisták ügye, mert az egészségügy megítélésében a várólista kérdése az első három legfontosabb téma között szerepel. Ez idáig 70 milliárd forintot költöttek azokra az elektív (terezett) műtétekre, ahol nagyon sokan várakoznak, az idei költségvetésben is 5,2 milliárd forint áll rendelkezésre várólistacsökkentésre, sorolta a főosztályvezető.
A várólista élén a következő műtétek szerepelnek az Economx szerint:
- térdprotézisre (15,1 ezer beteg)
- szürkehályog-műtét (13,7 ezer beteg)
- csípőprotézis (8,7 ezer beteg).
A térdprotézisnál másfél év az átlagos várakozási idő, a szürkehályognál néhány hónap a főosztályvezető szerint. A NEAK felmérése szerint, amit tíz kórházban végzett el, 2023-ban mintegy 972 orvos végzett nagy ízületi protézis műtétet. Az orvosok negyede, 250 orvos végezte a műtétek 80 százalékát.
Címlapkép: Getty Images