A közelben élő lakosok életére és a környezetre is komoly károkkal járhat, ha a bányavállalkozók megkapják a kitermelési engedélyt a délegyházi lakóházak közelében.
A 2021-es elutasító döntés után bányavállalkozók ismét kitermelési engedélyt kértek a délegyházi lakóházak közvetlen közelében. A bíróság megsemmisítette a zöldhatóság elutasító döntését, és új eljárás van folyamatban, amelyet a bányavállalkozó Precíziós Agrokémia Zrt. kezdeményezett, és most a szakhatóságok ismételten górcső alá vették a területet, hogy lehet-e itt bányászni – mondta az InfoRádióban Riebl Antal polgármester.
A munkák hatalmas zajjal és porral járnak, a tavak és a kutak vízszintje pedig jelentősen csökkenhet – mondták az InfoRádióban az újabb engedélyezési eljárás kapcsán a település és helyi civilek képviselői.
2021 szeptemberében a Pest Vármegyei Kormányhivatal illetékes osztálya elutasította a Precíziós Agrokémia Zrt. bányanyitási tervét, amely szerint a családi házaktól akkor alig 50-100 méterre elterülő, 25 hektáros bányaterületről évi 200 ezer köbméter homokot és kavicsot termeltek volna ki, amit napi 128 teherautóval hordtak volna el.
Akkor a Nemzeti Atlétikai Stadion építésénél keletkező "szennyezetlen inert anyagot" a bányatelek tájrendezésekor a meder visszatöltésére használták volna fel, a hivatal azonban elutasította a cég kérelmét. A polgármester most kiemelte, ha engedélyezik a kitermelést, az a lakosok életére és a környezetre is komoly károkkal járhat.
A kamionok garmadája megy lakott területek előtt egy poros úton, el lehet képzelni, hogy milyen ellehetetlenüléshez vezethet ez, túl azon, hogy a házak értéke csökkenne, és a por pedig elviselhetetlen lenne, nem beszélve a zajterhelésről
– sorolta.
Kiegészítette mindezt azzal, hogy miután másfelé nem lehet kiszállítani jelenleg ezeket az ásványi anyagokat, ezért az ott élők életkörülményei jelentősen rosszabbodnának. Egyébként pedig vizsgálja azt is a szakhatóság, hogy az ivóvízellátás hogy valósulhatna meg, mert a kutakból el fog apadni a víz.
Címlapkép: Getty Images