Természeti veszélyekről szóló nemzetközi konferencián remekeltek a Széchenyi István Egyetem hallgatói.
Második alkalommal rendezte meg nemzetközi konferenciáját a Természeti Veszélyek Mérnöki Kutatási Hálózat Hallgatói Tanácsa. Az online tanácskozáson a győri Széchenyi István Egyetem Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karának öt hallgatója mutatta be kutatását, egyikük pedig főszervezője is volt az eseménynek.
A Széchenyi István Egyetem nagy hagyományokkal rendelkezik az építő- és építészmérnök-képzésben. Az e területekkel foglalkozó kar egyik kutatási fókusza a fenntartható építőipar, azon belül is a természeti csapások okozta károk megelőzése, mérséklése és a kockázatokat csökkentő innovatív megoldások.
Nurullah Bektas török építőmérnök-doktorandusz 2020-ban érkezett a győri intézménybe a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramnak köszönhetően. Doktori tanulmányainak középpontjában a természeti veszélyek és katasztrófák állnak; a 2023-as törökországi földrengést követően haza is utazott, hogy egy nemzetközi csapat tagjaként önkéntesként segítse a katasztrófa utáni felderítést és kárfelmérést. Az elmúlt években kezdett el komolyabban foglalkozni a nemzetközi kapcsolatépítéssel, ezért folyamatosan keresi a lehetőségeket a szakmájában meghatározó civil szervezetekkel és szakértőkkel való együttműködésre.
Az első itt töltött évemben döntöttem el, hogy kutató és oktató szeretnék lenni, ezért már három éve mentorálok alap-, illetve mesterképzésben tanuló hallgatókat, akik az idei tavaszi szemeszter során öt pályamunkával szerepeltek eredményesen a Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencián
– részletezte Nurullah Bektas. Hozzátette: igyekszik minél több szakmai tanácsot is adni a kezdő mérnököknek, különösen a publikálás és a konferenciákon történő részvétel területén.
2021-ben csatlakoztam a Természeti Veszélyek Mérnöki Kutatási Hálózat Diplomás Hallgatói Tanácsához (Natural Hazards Engineering Research Infrastructure Graduate Student Council – NHERI GSC). Eleinte csak tagként voltam jelen, mára azonban én lettem a szervezet kutatásokért felelős vezetője. Társaimmal együtt második alkalommal hoztuk tető alá a természeti veszélyekről és katasztrófákról szóló egynapos nemzetközi online konferenciát, amelyen rajtam kívül négy széchenyis hallgató adott elő sikerrel, ketten pedig absztraktjukkal is megjelennek a rendezvényt záró összefoglaló kiadványban
– mondta el a Széchenyi István Egyetem Multidiszciplináris Műszaki Tudományi Doktori Iskolájának hallgatója.
Címlapkép: Getty Images