A lovakat megelőző védőoltással, az állattartó helyeken a környezetvédelmi és állategészségügyi előírások betartása mellett végzett rovarirtással és szúnyoghálók alkalmazásával védhetik meg a gazdálkodók a Magyarországon minden évben augusztustól októberig megjelenő nyugat-nílusi láz fertőzéstől - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a honlapján.
A közlemény szerint a hivatal laboratóriuma idén eddig 3 lóban igazolta a fertőzést: az első esetet augusztus elején állapították meg.
A betegség egyik állatról a másikra vagy emberre nem terjed, a kórokozót közvetlenül csak a szúnyogok terjesztik. A szúnyograjzások után ezért jellemzően nagyobb számban jelentkezhetnek megbetegedések. A vírus iránt fogékony a ló, a szamár, a szarvasmarha, a juh, a teve és az ember is.
A lovaknál a betegség lázzal, valamint agy- és gerincvelő-gyulladás okozta idegrendszeri tünetekkel jár (étvágytalanság, könnyezés, nehezített légzés, majd néhány nap múlva a hátulsó végtagok gyengesége, bénulások, elhullás). A lovak egy része elpusztul vagy a súlyos tünetek miatt szükségessé válik a beteg állatok eutanáziája, más esetekben a tünetek enyhülnek, és a beteg állatok idővel teljesen meggyógyulnak.
Ezért a Nébih arra kéri a lótartókat, hogy a betegség tüneteinek felmerülése esetén haladéktalanul értesítsék az állatorvosukat. Az idegrendszeri tüneteket mutató állatok nyugat-nílusi láz kimutatására irányuló szerológiai és virológiai vizsgálata állami költségre történik.
Címlapkép: Getty Images