Idén nyáron tárták fel a különleges ékszert rejtő, késő bronzkori kincset a Somló-hegyen. A háromezer éves nyakéket valószínűleg a korabeli elithez tartozó nő viselhette. A pomázatos nyakék a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központban kapott helyet - derült ki a Nemzeti Múzeum oldaláról.
3000 év földben töltött várakozást követően, dr. Tarbay János Gábor kutató vezetésével idén nyáron tárták fel a Somló-hegyen a különleges ékszert rejtő, késő bronzkori kincset.
A késő bronzkor végére (Kr.e. 1000–850) datálható unikális nyakék egy urnamezős stílusú korsóban, több ezer bronzékszer: karika, pityke, gyöngy, spirál ölelésében került elő. A pompás ékszert, valószínűleg a korabeli elithez tartozó nő viselhette. Stílusát és díszítését tekintve a dunántúli urnamezős kultúra területén deponált aranyfólia borítású bronzdiadémok és díszkorongok köréhez illeszkedik, továbbá kapcsolódik a nyugat-közép-európai urnamezős aranyművesség tárgyaihoz is
- közölték, majd hozzátették,hasonló kincsleletek jellemzően nem kötődnek közvetlenül temetkezésekhez, előfordulhatnak akár település környezetében, vagy különleges természeti helyeken is, így a tárgy egykori elrejtésének pontos körülményeit homály fedi.
A Régészeti Intézet szakemberei augusztus elején egy több órán át tartó művelet végén szabadították ki a nyakéket, amely a hónap kincseként látható október közepétől az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Széchényi-termében.
A nyakékről készült felvételek megtekinthetőek a Múzeum Youtube-oldalán is:
Címlapkép: Getty Images