Ez a 8 gluténmentes gabona megváltoztathatja az életed: van, amiről eddig biztosan nem hallottál

HelloVidék 2024. november 8. 15:06

A különféle gluténmentes gabonák és álgabonák évről évre egyre népszerűbbek, nem csak a cöliákiával vagy a nem cöliákiás gluténérzékenységgel élők körében, hanem azok között is, akik egészségesebb táplálkozási szokások kialakítására törekszenek. A kutatók egy új tanulmány keretei között nyolc olyan gluténmentes gabonafélét vizsgáltak meg és hasonlítottak össze, amelyek kiemelkedően egészségesnek és tápanyagokban gazdagoknak bizonyultak – számolt be róla a Healthline.

A glutén egy olyan növényi fehérje, amely elsősorban a búzából, az árpából és a rozsból származik. Bár a legtöbb ember szervezete számára nem okoz problémát a feldolgozása, egyeseknél emésztési zavarokat és egyéb tüneteket válthat ki, ami jelentősen megnehezítheti az érintettek hétköznapjait. A gyakori nem cöliákiás gluténérzékenységgel szemben a cöliákia jóval súlyosabb állapotot foglal magában, egy olyan autoimmun betegségről van szó, amelynél a glutén fogyasztása immunreakciót vált ki, olyan tüneteket okozva, mint a puffadás, a hasmenés és a gyomorfájdalom.

Ezek a gluténmentes gabonafélék nem csak kiváló tápanyagforrások, de a bennük található hasznos antioxidánsokkal hatékonyan felvehetjük a küzdelmet a krónikus betegségek kialakulásával szemben, rendszeres fogyasztásuk általánosságban javíthatja egészségi állapotunkat

- emelte ki a tanulmány.

Hallottál már a cirokról és a quinoáról?

A tanulmány által vizsgált gluténmentes gabonafélék közül az első a cirok, aminek számos típusát fogyaszthatják az emberek is. Ez a gabonaféle gazdag rostokban és antioxidánsokban, amelyek segíthetnek csökkenteni a szervezetünkben lezajló gyulladásos folyamatokat és stabilizálni a vércukorszintünket. Egy csésze főtt cirok 13 gramm rostot és 20 gramm fehérjét tartalmaz, nagyon jó a tápértéke.

A cirok közeli rokona, a quinoa szintén kiemelkedő tápértékkel rendelkezik, magas antioxidáns-tartalma mellett ráadásul teljes értékű fehérjeforrásként tartjuk számon, ami valódi ritkaságnak számít a növényi eredetű élelmiszerek palettáján. Egy csésze főtt quinoa 8 gramm fehérjét és 5 gramm rostot biztosít szervezetünk számára, kiváló párolt köretelemként vagy salátaalapanyagént működik a tányéron.

Vigyázzunk a zabbal: gyakran gluténnel szennyezett!

A zab, bár egy természetesen gluténmentes gabonaféléről van szó, a feldolgozása során gyakran szennyeződhet gluténnel (sokszor ugyanabban az üzemben, ugyanazokkal az eszközökkel dolgozzák fel, mint a búzát vagy például a rozst), ezért a gluténérzékenyeknek tanúsítottan gluténmentes zabot kell fogyasztaniuk (ezt a csomagoláson feltüntetik). A zab béta-glükán tartalma segíthet csökkenteni a koleszterinszintet és szabályozni a vércukorszintet, kiválóan alkalmas reggeli, napindító étel gyanánt, például zabkása formájában.

Hajdina, amaránt, teff – hallottál már róluk?

A hajdina - annak ellenére, hogy a neve megtévesztő lehet -, valójában nem számít a hagyományos értelemben vett gabonának, helyette egy gabonaszerű magról van szó. Ezt az alapanyagot Magyarországon is régóta termesztik, különösen a Dunántúlon számít autentikus konyhai alapanyagnak. Érdemes ezt is kipróbálni, ugyanis

Mindenképpen érdemes pár szót ejtenünk az amaránt nevű álgabonáról is, ami régen az amerikai őslakosok egyik meghatározó fontosságú alapélelmiszere volt, magas rosttartalmának köszönhetően csökkentheti a szívbetegségek kockázatát. A kölessel megegyező módon érdemes elkészíteni és fogyasztani: egy csésze főtt amaránt 5 gramm rostot és 9 gramm fehérjét tartalmaz.

A legkevesebben talán a teff nevű gluténmentes gabonáról hallottak, ami, bár a világ egyik legkisebb gabonaféléjéről van szó, tápanyagokban rendkívül gazdag, éppen ezért érdemes kipróbálnia mindenkinek, aki bármilyen okból kifolyólag kerüli a glutén fogyasztását. A teff magas fehérje- és rosttartalma elősegíti a jóllakottságérzetet és javíthatja az emésztést, fogyókúrázóknak is ajánlják.

Barnarizs és kukorica, két klasszikus

Bár a fenti gabonafélék többsége Magyarországon egyelőre a „különleges” élelmiszerek kategóriájába tartozik, csak évek kérdése és ugyanolyan alapélelmiszereknek fognak számítani, mint a búza vagy a rizs. Azoknak sem kell aggódniuk, akik nem szeretnek idegen megjelenésű gabonákkal kísérletezni, ugyanis a kukorica (ami nemmellesleg most is világszerte az egyik legnépszerűbb gluténmentes gabonaféle) is remek lutein- és zeaxantinforrás, ezek antioxidánsként jótékony hatással lehetnek a szem egészségére.

Végül, de nem utolsósorban a barna rizsről sem szabad megfeledkeznünk, ami kevésbé feldolgozott, adottságainak köszönhetően pedig több rostot és mikrotápanyagot tartalmaz, mint fehér rokona. A fehér rizs barna rizzsel történő helyettesítése csökkentheti a cukorbetegség, a súlygyarapodás és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát egyaránt, adjunk neki esélyt!

Címlapkép: Getty Images