Te is megiszod a tegnapi kávét? Nem kellene, most kiderült, miért

HelloVidék   
  Megosztom
Te is megiszod a tegnapi kávét? Nem kellene, most kiderült, miért

Akár az irodában, akár otthon: egy kancsó kávéból gyakran egy-két csésze marad. Mit tegyünk vele – csak öntsük ki, vagy a hideg kávét megihatjuk később, és akár fel is melegíthetjük? Most kiderül, mit mondanak a szakemberek.

Ha nincs otthon teljesen automata kávéfőző vagy kapszulás kávéfőző, amely csészénként frissen főzi a kávét, akkor ismerős lehet a probléma: amikor egy nagy kancsó kávét készítünk, mindig megmarad egy-két adag belőle. Sőt, gyakran még több is. Másnap ki kell dobni vagy habozás nélkül meg lehet inni az előző napi kávét? Az ÖkoTest szakembereket kérdezett a témával kapcsolatban.

Így változik a kávé a főzés után

A kávé nemcsak vízből és koffeinből áll, hanem savakból, valamint szénhidrátokból, zsírokból, fehérjékből, ásványi anyagokból és aromákból is, a kávébab pörkölése és az azt követő főzés következtében. Amint azt a Brémai Állami Kémiai, Higiéniai és Állatorvosi Hivatal (LUA) kifejti az ÖKO-TEST-nek, a frissen főzött kávé azonnali elfogyasztása esetén mikrobiológiailag ártalmatlan. Összetevőinek köszönhetően azonban alapvetően mikroorganizmusok táptalajaként szolgálhat, ha hosszú ideig állni hagyjuk.

Amikor a kávét forrón öntik ki, az esetlegesen jelen lévő mikroorganizmusok kezdetben nagyrészt elpusztulnak. Az LUA tapasztalatai szerint még nem volt olyan eset, hogy "mikrobiológiai szempontból megkérdőjelezhetőnek minősítettek volna egy frissen készített forró kávéfőzetet". Ez azonban megváltozhat, ha a kávé hosszabb ideig áll. Ahogy a LUA kifejti, idővel a mikroorganizmusok megtelepedhetnek és újra elszaporodhatnak a lezáratlan, nem hűtött vagy tisztátalan tartályokban.

Az állott kávé minőségét veszti. Ráadásul a záratlan és hűtetlen kávé összetétele már fél óra-egy óra elteltével megváltozik. A LUA szerint a kávé „nagyon sokat” veszít minőségéből az idő múlásával egyszerűen a levegő oxigénje miatt.

A fogyasztók számára ez azt jelenti:

Ha a kávét nem isszák meg azonnal, a főzés után hagyni kell gyorsan lehűlni, és tiszta edényben lezárva kell tárolni a hűtőszekrényben. Ez az eljárás akkor is javasolt, ha jeges kávét szeretnénk készíteni. A LUA becslése szerint a lezárt feketekávé körülbelül egy hétig eláll a hűtőszekrényben anélkül, hogy aggódnia kellene a mikrobiológiai minősége miatt. Mivel azonban ez az egyes esetekben sok különböző tényezőtől függ, mint például az előkészítés közbeni higiénia vagy a használt eszközök - a LUA javasolja a kávé megjelenésének, illatának és ízének ellenőrzését a hűtőszekrényben tárolás után.

Előző napi kávé: inni vagy kidobni?

De mi van akkor, ha elfelejtjük a maradék forró főzött kávét, és nem tettük be éjszakára a hűtőbe? Az előző napi hideg kávé már nem érzékszervi öröm, de általában ártalmatlan az egészségre. Egy feltétellel:

A LUA nem javasolja a hideg kávé újramelegítését. Ez keserűbbé teheti az italt, mert többek között az ízképző olajok is elvesznek. Ezenkívül megnőhet a savtartalom, ami kevésbé emészthetővé teheti a kávét.

Címlapkép: Getty Images

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

kávéfogyasztás

kávé

kávézás

kávékészítés

maradék kávé

tegnapi kávé