Pánikol a kutyád, retteg a macskád a szilveszteri tűzijátéktól? Hogyan nyugtassuk meg őket és mit tehetünk, hogy biztonságban érezzék magukat? Egy hazai kutyaterapeuta most elárulja, hogyan segíthetünk kedvenceinknek!
Ami nekünk, embereknek szórakozás, az az állatok számára igazi rémálommá válhat szilveszterkor. Évről évre rengeteg kutya és macska szökik el a hangos petárdázás és tűzijátékok miatt. Ezért fontos, hogy időben gondoskodjunk a biztonságukról. Az állatvédők azt ajánlják, hogy biztosítsuk a nyugodt környezetet számukra: zárjuk be az ajtókat és ablakokat, hogy kutyáinknak és macskáinknak biztos menedéket nyújthassunk.
De mit tegyünk, ha fél a kutyánk? Simogassuk, ne simogassuk?
Még mindig tartja magát az a nézet, hogy simogatással és törődéssel felerősíthetjük a kutya félelmét, mert a kutya úgy érezheti, indokolt a rettegés, ha dicsérjük érte – hangzik el a hazai kutyaterapeuta TikTokra feltöltött videójában, amelyben a szilveszteri pánik kezeléséhez ad hasznos tanácsokat. De vajon tényleg szabad-e simogatni az ijedt kutyát? Hogyan tehetünk a legjobbat ebben a helyzetben?
A kutatások mást mondanak, most sem a saját véleményemet osztom meg. Ha fél a kutyád a zajtól, törődj vele, nyugtasd ilyenkor, persze csak akkor ha ő is érdeklődik, ha bebújt az ágy alá, ne cibáld ki csak hogy megsimogathasd… Egyértelmű, hogy helyezd a kutyádat biztonságba, a lehető legtávolabb a zajtól, amit megpróbálhatsz elnyomni valamilyen fehér zajjal, valószínűleg sokat nem fog jelenteni, de ártani nem tud, maradj vele, ne hagyd egyedül, vigyázz rá
- javasolja a kutyaterapeuta.
@kutyaviselkedesterapia1 Retteg a kutyád a szilveszteri tűzijátéktól ?Még mindig tartja magát a nézet hogy simogatással, törődéssel felerősíthetjük a kutya félelmét, mert a kutya úgy érzi indokolt a rettegés ha dicsérjük érte. A kutatások mást mondanak, most sem a saját véleményemet osztom meg. Ha fél a kutyád a zajtól, törődj vele, nyugtasd ilyenkor, persze csak akkor ha ő is érdeklődik, ha bebújt az ágy alá, ne cibáld ki csak hogy megsimogathasd. Szívesen linkelek tanulmányokat, írj kommentet ha szeretnél tovább kutatni a témában.A videó nem tér ki arra, pedig egyértelmű, hogy helyezd a kutyádat biztonságba, a lehető legtávolabb a zajtól, amit megpróbálhatsz elnyomni valamilyen fehér zajjal, valószínűleg sokat nem fog jelenteni, de ártani nem tud, maradj vele, ne hagyd egyedül, vigyázz rá.#kutyaneveles #kutyusok #kutyusok #hasznostartalmak #nekedbelegyenbenne #kutyaselet #kutyatippek #kutyatiktok #nekedbeszeretnémlátni #kutyavalazelet #gazdivagyok #nekedbeelegyen #kutyakkalazelet #kutyatartas #kutyatraining #kutyatrening #kutyamvan #kutya #kutyatartás #felelősállattartás Roxanne - Instrumental - Califa Azul
További tippek arra, hogyan óvhatjuk meg háziállatainkat a petárdázás okozta sokktól:
A petárdázás idején különösen fontos, hogy odafigyeljünk kutyáink biztonságára, mivel a robbanások miatt könnyen megijedhetnek, és veszélybe kerülhetnek. Íme néhány hasznos tipp, hogy megóvjuk kedvenceinket:
- Ne vigyük a kutyát petárdázó helyekre: A petárdázás során soha ne vigyük ki kutyánkat a zajos helyszínekre. Az állatok a hangos robbanások hatására pánikba eshetnek, és megpróbálhatnak elmenekülni.
- Biztosítsunk biztonságos környezetet otthon: Ha kutyát tartunk otthon, érdemes olyan helyet biztosítani számára, ahol távol maradhat a külső hangoktól, például egy belső szobában, udvarrészben, garázsban vagy jól kerített területen.
- Tartsuk pórázon kutyánkat séták során: A petárdázás idején fokozott óvatossággal sétáltassuk kutyánkat, és mindenképpen pórázon. A riadt állatok könnyen menekülni próbálnak, és akár nagy távolságot is megtehetnek, veszélybe sodorva magukat.
- Mikrochip és bilétás nyakörv: A kutyák számára kötelező mikrochipet állatorvosnak regisztrálnia kell a gazda elérhetőségével. Emellett érdemes bilétás nyakörvet is biztosítani, hogy ha elkóborolnának, könnyebben elérhessék a gazdáikat.
- Védelmi intézkedések a lakásban: A sötétítő függönyök lehúzása és a redőnyök leeresztése segíthet csökkenteni a külső zajokat, így kutyánk kevésbé érezheti a petárdák hatását.
- Nyugtató szerek alkalmazása: Ha kutyánk különösen félős, konzultáljunk állatorvossal, aki nyugtató szereket ajánlhat a petárdázás idejére, hogy enyhítse a félelmet és a stresszt.
- Készüljenek fel a kutya elkóborlására: Ha kutyánk elkóborol, a legjobb, ha tájékozódunk az állatvédő szervezetekről, amelyek segíthetnek megtalálni kedvencünket.
A www.orpheus.hu oldalon információkat találhatunk a helyi állatvédő szervezetekről.
Címlapkép: Getty Images