Összességében a balatoni borrégió végzett az élen 96 kiválósággal és egy top borkiválósággal, míg Tokajból 61 borkiválóságot és nyolc top borkiválóságot választott a zsűri.
Az elmúlt öt évben nagymértékben csökkent az Olaszországból érkező lédig borok mennyisége
– mondta a Világgazdaságnak az eseményen részt vevő Bognár Lajos, az agrártárca élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára, országos főállatorvos. (A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának adatai szerint 2011-ben még csaknem 360 ezer, tavaly pedig már csak 106 ezer hektoliter hordós bor érkezett Olaszországból.)
Bognár Lajos szerint ezeknél a tételeknél korábban nyomon követési, valamint a minőséggel kapcsolatos gondok voltak.
E problémák azonban 2012-től – amióta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) számára kiemelt feladat lett az élelmiszer-hamisítás, egyben a borhamisítás elleni fellépés – csökkentek. A borokat engedélyező és ellenőrző Nébih tapasztalatai szerint egyre kevesebb a hibás bortétel és a hamisítás is – tette hozzá.
Mint a szakember hangsúlyozta: a megmérettetés rangját jól mutatja nemcsak a benevezett tételek óriási száma, hanem egyre magasabb minősége is.
Horkay András, a bíráló bizottság elnöke felidézte, hogy kezdetben nem egészen 700 tétel, idén pedig már csaknem kétszer ennyi minta érkezett be, ezeket 14 nap alatt bírálták el.
A kötetbe összesen 222 vörös borkiválóság, 14 top borkiválóság és 59 rozé borkiválóság került be.
Az érdeklődők a nagyobb borászatokban, borkereskedésekben juthatnak hozzá a kétnyelvű (magyar és angol) kötetekhez.