A csípős ízvilág ugyan mindig hozzátartozott a magyar gasztronómiához, de igazi reneszánszát csak néhány éve éli a paprika, és az abból készült készítmények Magyarországon. Legutóbb az Egyesült Államok egyik legrangosabb versenyén, a Scovie Awards-on szerzett bronzérmet a GaBko Chili, Hot Pepper néven futó szósza. Nagy Gábor a cég tulajdonosa elmondta:
a XXX-Hot kategoria első három helyezettje közé bejutni komoly eredmény és nagyon büszke arra, hogy első magyarként sikerült dobogóra állnia a világ legnevesebb szószgyártói között.
"Extra erős Chili szósz kizárólag a világ legerősebb Chilipaprikáiból Carolina Reaper, Trinidad Scorpion Moruga, Naga Jolokia" - írják a termékről a cég honlapján, ahol az is kiderül, hogy 1500 forintot kóstál az 50 ml-es kiszerelés.
Mi mindenre jó a chili?
Nem csoda, hogy ennyire közel áll hozzánk a csípős ízvilág, hiszen van az a mondás, hogy a magyar ember mindenhez képes erős paprikát enni, némelyek még a kakaós csigához is. Egy biztos, amikor beköszönt az őszi időszak, önkéntelenül jobban kívánjuk a csípős ízeket.
Az indiai gyógyászat az Áyurvéda szerint a csípős íz segíti az emésztés tüzét, anyagcsere serkentő és izzasztó hatása van. Gyorsítja a vérkeringést, tisztítja a vért és fertőtlenítő hatása van. Akkor is javasolják, hogy fogyasszunk valami csípőset, ha a váladék bennreked a szervezeten belül, pl. egy nátha esetén, mert a csípős íz beindítja a váladékok felszabadulását. Maharisi Bhramananda Yogi is azt mondja: nincs jobb egy forró, csípős levesnél. Stimulálja az arcüreget, növeli a véráramlatot, így az arcüreg gyulladást csökkenti.
Számos jótékony hatással rendelkezik az egészségre nézve. Az európai népi gyógyászatban viszonylag rövid múltra tekint vissza, ám ahogy Európa szerte is elterjedt a hagyma, a torma és a fokhagyma mellett előkelő helyet vívott ki magának. A csípős ízesítéssel elősegítjük a szervezetben felgyűlt méreganyagok eltávozását, így hatékony segítség a test méregtelenítésében. a World Health Organization (WHO) tájékoztatása szerint nemrég fényt derítettek arra, hogy
az erős paprikát fogyasztók körében a daganatos betegségek okozta halálozási arány a férfiak és nők körében is jóval alacsonyabb, mint azon országokban, ahol kisebb a fogyasztása.
A tudósok szerint, ha valaki a kapszaicint tartalmazó erős paprikát is fogyaszt valamilyen formában reggelire vagy ebédre, akkor az illető aznap kevesebbet eszik étkezések közben, étkezés után. A kísérletekben részt vevő emberek, akik reggelihez erős paprikát fogyasztották, kevesebbet ettek, mint más napokon. Akik például ebédkor előételnek erős paprikával fűszerezett ételt fogyasztottak, az ebédből már kevesebbet fogyasztottak, s utána is kevesebbet ettek. A paprika tehát étvágycsökkentő, ráadásul növeli az elégetett kalóriák számát, ennek oka a kapszaicin tartalom, mely olyan termogén szer, ami növeli az anyagcserét, fokozza a kalória és zsírégetést. Nem véletlenül tartalmaz számos modern zsírégető kapszaicint.
Óriási meglepetésre az erős paprikáról a közhiedelemmel ellentétben az is kiderült, hogy a gyomorfekélytől szenvedőkre is jótékony hatással van, ha csípős ételeket fogyasztanak. A paprika kapszaicin tartalma növeli a vérellátást a gyomor nyálkahártyájában, így természetes úton segít és regenerálja azt. A vérkeringést mindenhol, belső szervektől a bőr felszínéig, az egész testben fokozza. A Duke Egyetem tanulmánya szerint a kapszaicin a belek gyulladásos betegségeinek gyógymódját jelentheti.
Használják kozmetikai szerekbe, cellulitisz kezelésre és helyi fogyásra is, de hajhullásra is. Egy teáskanál csÍpős paprika tinktúrát adjunk egy deciliter vízhez és hetente két alkalommal kenjük be vele a fejbőrünket. A jobb hatás érdekében adjunk hozzá nyír- és csalántinktúrát.
Bármennyire sok jó tulajdonsága van az erős paprikának vagy a csípős ízt produkáló növényeknek (hagyma, retek,csili,gyömbér,fekete bors,ánizs stb..) érdemes csínján bánni vele. Azok, akik túlzásba viszik az csípős ízt, szembesülhetnek fizikai gyengeség érzéssel, türelmetlenséggel, kimerültség érzéssel, nyugtalansággal, túlzott izzadással, gyomorbántalmakkal, remegéssel testszerte illetve szomjúság érzéssel.