Orbán Viktor ma reggel a Kossuth rádióban jelentette be, hogy a jövő héten indul az előjegyzés interneten és levélben az oltásokra. Hogy az ünnepek alatt milyen szabályok lesznek érvényben, még nem tudta megmondani. Mint fogalmazott, szeretnék, ha a családok tudnának találkozni és olyan karácsony és újév lenne, mint szokott, de még nem tudják, mik a lehetőségek.
Még csak a kijárási tilalom felénél tartunk, ki kell tartani a végéig. December 11-én majd meglátjuk, hol tartunk és onnan melyek a logikus lépések. A kormány 8-10 nap múlva fog erről dönteni
- mondta a folytatásról.
Ki tudja, hogy fogunk ünnepelni?
Ahogy az ismert karácsonyi sláger mondja, a karácsony az év legcsodálatosabb időszaka. Idén ez kicsit talán máshogy érezzük. A koronavírus-járvány még javában tombol, így az egészségünkkel, a jövőnkkel és a pénzügyeinkkel kapcsolatos aggodalmak egyre nagyobbak.
Szeretjük a karácsonyt, de legyünk őszinték, most még a szokásosnál is jobban szorongunk tőle. Csak most nem a tökéletes ajándék kiválasztásán, hanem azon gondolkodunk egyfolytában, hogy hogyan fogunk ünnepelni? Hol fogunk ünnepelni? Kivel fogunk ünnepelni?
Ugyan az ünnep már a nyakunkon van, még senki nem tud semmi pontosat mondani. A szakértők viszont próbálnak segíteni abban, hogy érdemes kezelni a kialakult helyzetet, miként csökkentsük a szorongást és hogy tölsük nyugalomban az ünnepet, a koronavírus idején.
Nem mondhatjuk az embereknek, hogy ne ünnepeljék meg a karácsonyt, hiszen a mentális egészség most fontosabb mint valaha. Viszont nagyon fontos, hogy tisztában legyünk azzal: nincs 100% -ban biztonságos módszer arra, hogy háztartások összejöjjenek az ünnepekre, hiszen a koronavírus már minden területen, településen jelen van. Ezért a nagy összejövetelek, csoportosulások most még nagyobb veszélyt jelentenek
- magyarázza Saskia Popescu epidemiológus, PhD, a George Mason Egyetem adjunktusa.
Hozzáteszi, nem csak azzal van a probléma, hogy több ember huzamosabb ideig együtt tartózkodik, zárt térben, hanem azzal is, hogy sokan utazni kényszerülnek ilyenkor. Hiába tartja magát két hétig távol a rokonság az emberektől, ha egy buszozás vagy vonatozás során elkapják a vírust.
A legfontosabb, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy most nagyon kockázatos és veszélyes a családi összejövetelek megtartása. Érdemes ezt a családtagokkal is megbeszélni és az idősebb rokonoknak elmagyarázni
- tette hozzá a szakember.
Idén érdemes új szokásokat bevezetni
Az előzetes felkészülés valóban csökkentheti a szorongást
- mondja Jane Timmons-Mitchell, a Case Western Reserve Egyetem pszichológia klinikai docense.
Mindig jobb, ha van egy B terv. Ahelyett, hogy a változások elleni harcolunk, fektessünk energiát egy új hagyomány megteremtésébe. Lehet, hogy nem kóstolhatjuk meg a nagyi legfinomabb süteményeit, de fel tudjuk hívni vagy video beszélgetést kezdeményezni, ahol vele együtt főzhetünk, és közben beszélgethetünk. Így senki nem érzi majd magát egyedül
- tette hozzá.
Így készülj fel az ünnepekre: néhány tipp a szorongás leküzdésére
- Fogadd el, hogy a dolgok ebben az évben kicsit másképp zajlanak, mint eddig bármikor. Próbáljuk meg elkerülni azokat a dolgokat, amiken nem tudunk uralkodni, és koncentráljunk azokra, amelyeket viszont képesek vagyunk irányítani. Erre jó módszer lehet, a hálanapló vezetése. Ha szorongást érezünk, nem feltétlenül az jut eszünkbe, hogy miért vagyunk hálásak. Viszont kutatások azt igazolták, hogy a hálanapló vezetése javíthatja mentális egészségét. Segít fókuszálni a pozitív és értékes dolgokra az életünkben, ezzel csökkentve a stresszt, a félelmet és a szorongást.
- Tervezz előre! Különíts el bizonyos napokat vásárlásra, sütésre, baráti kapcsolatokra és egyéb tevékenységekre. Gondold át, miket vásárolhatsz meg online, ezeket intézd el így. Tervezd meg a heti menüket, majd állítsd össze a bevásárló listát. Ez segít megelőzni az utolsó pillanatban való kapkodást és kevesebb esély lesz arra is, hogy valamit elfelejtesz megvenni és még egyet kell a boltban fordulni.
- Ne vegyél magadra terheket, szabadulj meg az elvárásoktól és a nyomástól. Ahogy a családok növekednek, azzal együtt változnak a megszokott hagyományok és a rituálék is. Ha nem tudsz együtt lenni a családoddal, keress új módszereket a közös ünneplésre. Erre az online tér már számos megoldást kínál. Annak ellenére, hogy karácsonyi terveink idén másképp alakultak, még megtalálhatjuk benne az ünneplés módját.
- Ne hagyj fel az egészséges szokásokkal: ilyenkor is fontos a megfelelő étkezés, a testmozgás és a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. Emlékeztesd magad arra, hogy időbe telhet, amíg a helyzet megoldódik, és közben türelmesnek kell lenni önmagunkkal szemben.
- Szánjunk időt a beszélgetésre. Normális, hogy bizonytalan időkben kissé aggódva, félve vagy tehetetlenül érezzük magunkat. Ne feledd: rendben van, ha megosztod aggodalmaid másokkal, akikben megbízol – és fontos, hogy tudd, ez nekik is segíthet.
(Forrás: psychreg)
Címlapkép: Getty Images