Magyarországon különösen kedvelt zöldségféle a káposzta és annak minden fajtája, de leginkább a fejes káposzta fogy. Ilyenkor, az őszi-téli időszakban sokan jelentős mennyiséget vásárolnak és savanyú káposztát készítenek belőle. Azok pedig, akik nem bajlódnak a konyhában, most nagyobb tétellel vásárolnak be a téli csemegékhez, mint a toros káposzta, székely káposzta vagy épp a korhely leves. De mennyibe kerül megvásárolni és otthon, házilag elkészíteni a savanyú káposztát? Olcsóbb, ha készen megvásároljuk a boltban? Ennek jártunk most utána.
A savanyú káposzta egy fejes káposztából, tejsavas erjedéssel készülő tartósított élelmiszer, kiemelkedően magas C-vitamin tartalommal. Remek vitaminforrás lehet a téli időszakban, viszont a jelenlegi fogyasztás mértéke egyelőre a WHO napi 400 grammos minimum ajánlása alatt van.
Na de mennyiből jön ki a házi savanyú káposzta?
Azok, akik otthon készítenék el, hasznos infó lehet, hogy milyen árakra számíthatnak a piacokon. Éppen ezért megnéztük az Agrárgazdasági Kutató Intézet Piaci Ár Információs Rendszerének friss adatait. Ennek alapján azt látjuk, hogy
- a vidéki fogyasztói piacokon a fehér fejes káposzta ára 300-400 Ft/kg, a vörös fejes káposzta ára pedig 380-450 Ft/kg.
- A vidéki nagybani piacokon a fehér fejes káposzta 220-230 Ft/kg, a vörös fejes káposzta pedig 250-400 Ft/kg áron kapható.
Összehasonlításképp megnéztük a kész termékek árát is a nagyobb áruházakban, ennek mentén azt láthatjuk, hogy
- a Tesco online kínálatában 700 grammos savanyú káposztát vehetünk 599 Ft/zacskó áron, 810 grammos konzervet vehetünk 759 forintos áron, 950 grammos, zacskós káposztát 799 forintért. Az 1 kilós kiszerelést 849 forintért, 1,2 kilós kiszerelést pedig 999-1039 forintos áron.
- A Spar online shopjában a 810 grammos kiszerelést 579-739 forintért vehetjük meg. Az 1 kilós kiszerelést 799 forintért, az 1,1 kilósat pedig 999 forintért.
- Az Auchan webshopjában a 810 grammos savanyú káposztát 739-829 forintért vehetjük meg, a 880 grammosat pedig 849 forintos áron.
Ha összességében nézzük, sokkal egyszerűbb készen vásárolni a terméket, hiszen azzal már nincs teendő, azonnal mehet az ételekbe, rögtön fogyaszthatjuk. Viszont nem számít az sem zsebbenyúlásnak, ha egy-két fej káposztából az egész család számára készítünk savanyított káposztát a hűvösebb hónapokra. Szóval inkább csak rajtunk múlik, melyik a szimpatikusabb megoldás.
Hogy készül a tökéletes savanyított káposzta?
A fejes káposztát gyalun csíkokra vágják, sózva, fűszerezve nagy edényekbe, tradicionálisan fa, újabban műanyag hordókba rakják. Töltött káposztához egész leveleket is savanyítanak. Gyakoribb ízesítője a karikázott vöröshagyma, köménymag, egész fekete bors, mustármag, apró erős paprika, babérlevél, torma, karikázott birsalma. Levegő kiszorításával (tömörítés) a rászorított fedél alatt erjedésnek indul.
Mikor az erjedés megindult, a káposzta levet ereszt, felhabzik, a tetejére gyűlő habot víz hozzáadásával eltávolítják. Gyors savanyítása (régen): a fejeket felaprították, kisebb edénybe téve vízzel felöntötték, az erjedést kovásszal, vagy kenyérdarabbal indították. Az erjedés befejeztével ételek alapanyagául szolgál, de azonnali nyersen fogyasztásra is alkalmas (így megmarad a C-vitamin tartalma).
Ez pedig az elronthatatlan recept:
Hozzávalók:
- 4 közepes káposzta
- 4 evőkanál só
- 15 szem fekete bors
- 4 kávéskanál őrölt fűszerkömény
- 4 db babérlevél
- 2 evőkanál joghurt
- 6 dl víz
Elkészítés:
A káposztát gyaluljuk le, és sózzuk be. Hagyjuk állni 20 percet, hogy jól összeszottyadjon. Amint kieresztette a levét, utána jöhet a munka. Kb. 4 fej káposzta fér 3,5 literes befőttesüvegbe. A káposztát pakolgassuk kis adagokban a befőttesüvegbe, és erősen nyomkodjuk le minden réteget. Fontos, hogy minden réteget szórjunk meg egy kis köménnyel, és tegyünk egész borsot is hozzá. A só adagolása ízlés dolga, vigyázzunk, ne sózzuk azért el. Babérlevelet is dobáljunk bele az üvegbe. Miután készen vagyunk a gyömöszkeléssel (fontos, hogy a levegőt jól kiütögessük), öntsük fel annyi vízzel, ami ellepi a káposztát teljesen. A tetejére tegyünk joghurtot, és szorítsuk le a káposztát. Nem szabad a káposztának kilógnia soha a vízből, mert akkor megromlik, bepenészesedik. A joghurt elvégzi a dolgát, pár hét alatt nyoma sem lesz.
Címlapkép: Getty Images