Ráncos, töpörödött és száraz? Ez határozottan nem a friss burgonya ismertetői. Bizony előfordul, hogy mégis ezzel találkozunk a konyhában, kamrában. Ez lehet a jelen annak, ha túl sok krumplit vásároltunk, mint amennyit fel tudtunk volna használni. Vagy csak szimplán rosszul tároltuk a beszerzett mennyiséget. A kérdés az, hogy a ráncok egy kevésbé friss, de még ehető burgonyát jeleznek, vagy a puha és fonnyadt krumpli már annak a jele, hogy komposztládába kellene dobnunk? Cikkünkben most ennek jártunk utána.
A Tasting Table cikke szerint magasabb hőmérsékletnek vagy közvetlen napsugárzásnak kitéve a burgonya megromlik, amitől összezsugorodik, kihajt és zöldellni kezd. Ezenkívül a gumók szerkezete és íze is megváltozik, szilárdból és édesből pépes és keserű lesz – és még enyhén dohos illat is lehet. A legnagyobb átalakulás azonban, amely a burgonya bomlása során bekövetkezik, az, hogy elkezd szolanint termelni.
Mint írják, magasabb hőmérsékletnek vagy közvetlen napsugárzásnak kitéve a burgonya megromlik, amitől összezsugorodik, kihajt és zöldellni kezd. Ezenkívül a gumók szerkezete és íze is megváltozik, szilárdból és édesből pépes és keserű lesz – és még enyhén dohos illat is lehet. A legnagyobb átalakulás azonban, amely a burgonya bomlása során bekövetkezik, az, hogy elkezd szolanint termelni.
Míg a friss krumpli csak nyomokban tartalmazhat szolanint, ennek a mérgező vegyületnek a szintje jelentősen megemelkedik a romlással, ami veszélyt jelent az egészségre. Az elfogyasztott mennyiségtől függően a szolanin a gyomorrontástól a bénulásig bármit okozhat. Következésképpen a ráncos burgonyát mindig ki kell dobni.
Bár a töpörödött gumókat bedobhatjuk a komposztládába, vagy levághatjuk a csírákat, és újratelepíthetjük őket a kertben, de óvintézkedéseket is tehetünk, hogy megelőzzük a burgonya megromlását.
Figyeljünk a tárolásra!
Friss, kemény és minimálisan foltos burgonya vásárlása jó kiindulópont. A helyes tárolás azonban az, ami igazán jó formában tartja őket. Bár tárolhatjuk a burgonyákat abban a légáteresztő zacskóba, amelybe csomagolták, de kosárba is helyezhetjük őket. Bármibe is tesszük, ne tartsuk őket műanyag zacskóban vagy zárt edényben, mert a levegő keringésének hiánya felgyorsítja a romlást.
Ami azt illeti, hogy pontosan hol tároljuk a burgonyát? A kamra, a pince vagy egy sötét szekrény mind működhet. A lényeg az, hogy hűvös (de nem hideg) hőmérsékletet tartsunk. Ez természetesen azt jelenti, hogy a hűtőszekrényben való tárolás szóba sem jöhet, kivéve, ha a burgonyát már meghámozták, felvágták vagy megfőzték. Viszont ebben az esetben nem kell megmosni őket, amíg készen nem áll a használatra, mivel ez csak serkenti a nem kívánt baktériumok és gombák növekedését, ami a burgonya idő előtti pusztulásához is vezethet.
Mihez kezdjünk a még használható burgonyával?
@greens_of_daisy Neked melyik a kedvenced ezek közül?? #krumpli #pazarlásmentes #recept #ételmentés #szilvásgombóc #nudli #krumplistészta #főzés #gyerekekkel ♬ Love You So - The King Khan & BBQ Show
Címlapkép: Getty Images