Elsőre meglepőnek tűnhet az ötlet, hogy húslevest tegyünk el befőttként, de ha jobban belegondolunk, miért is ne spórolhatnánk így is az időnkkel?! A befőttekhez jellemzően a gyümölcsös-édes íz társul, de ott van az ajvár vagy a sós lében eltett csicseriborsó és társaik! A TikTok bugyraiban találtunk rá erre az egyszerű húsleves befőző receptre, amit most meg is osztunk veletek!
A net világa hozta el számunkra is a megvilágosodást. Épp vasárnap van, a magyar családoknál a kötelező húslevesfőző nap, hát miért is ne álljunk neki nagyban is csinálni?! Ilyenkor, nyár közepén pláne, amikor tele van friss és vitamindús zöldségekkel a kert, amikor a legízletesebb a sárgarépa, a zeller és a karalábé, és épp sikerült egy jóféle házi csirkére vagy marlábszárra szert tennünk. Lehet szeretni vagy sem, de azt senki sem vonja kétségbe, hogy a húsleves minden leves alfája és omegája. Készíthetjük kis és nagy eseményekre, hétvégékre és ünnepekre, gyógyítunk vele náthát és szívfájdalmat. A húsleves adja számos fogásunk alapját is. Ha elteszünk belőle pár üveggel, akkor nem kell minden hétvégén bajlódni a a levesfőzéssel, persze megoldás lehetne a fagyasztás is, de ebben az esetben csak az alaplé tartósítása jöhetne szóba, a főtt zöldségekkel pedig mi legyen?
Itt jön a TikTok-titok, és vele a húsleves-befőtt
Az első és legfontosabb szabály: mivel húsos ételről lesz szó, fokozottan figyeljünk a higiéniára az eltevéskor és a tároláskor is. A TikTok világából hozzuk az ötletet, ami nagyanyáink klasszikus húsleves-receptjeivel is működik. (Itt találtok hozzá egy remek receptet!)
Ahhoz, hogy a legjobb minőségű ételeket kapjuk, fontos, hogy a használt befőttesüvegek teljesen sterilek legyenek, így érdemes forró vízben kifőzni őket használat előtt. Figyeljünk arra is, hogy a tiszta üvegekbe ne kerüljön szennyeződés, ne nyúljunk bele kanállal, és kézzel is csak az oldalát érintsük meg. A befőzéshez tartósítószer sem szükséges, hiszen a száraz dunsztolás során a baktériumok a hő hatására elpusztulnak. A fedők alá tehetünk celofánt, az üvegeket pedig tároljuk hűvös, száraz helyen.
- Az első lépés, hogy alaposan sterilizáljuk az üvegeket. Ugyanúgy kell eljárni, mint egyéb esetben, csak ha lehet, még körültekintőbben, hiszen húsos ételek még romlandóbbak. Még a kupakot, a tölcsért és a merőkanalat is érdemes alaposan csírátlanítani.
- Amikor a leves minden összetevője megfőtt, a hús és a sárgarépa is kellő mértékben puha, akkor állunk neki a hadműveletnek.
- Még valami, ami fontos: a befőttbe tészta nem kerülhet, azt csak frissen, mielőtt fogyasztani szeretnénk, tegyünk bele!
- Kicsontozzuk a húsokat, szépen kiadagoljuk az üvegekbe a zöldségekkel együtt, majd melegen töltjük bele a levet. Vigyázzunk arra is, hogy ne legyen túl forró az üveg, nehogy szétcsattanjon. Érdemes a száját letörölni, majd száraz vagy nedves dunszttal tartósítsuk!
- Felbontás után legalább 15-20 percig forraljuk az ételt, és kóstoljuk meg, mielőtt tálalnánk, hogy biztosan nem romlott-e meg!
Biztonságos tárolásra is figyeljünk oda!
A befőtteket hűvös, szellős, száraz helyen, napfénytől védve tároljuk. Penészesedő helyiség az üveg penészesedését is okozhatja, a nyirkos levegő pedig a fémfedelek rozsdásodásához vezethet, ami a fedél kilyukadását és az élelmiszer romlását okozhatja. A felbontott házi húslevesbefőttünk is hűtőben javasolt tárolni felnyitásuk után, és lehetőség szerint pár napon belül el kell fogyasztani.
Az elkészítéshez segítségként pedig hozzuk az ötletadó videót:
@ordoglakatkisgazdasag Húsleves befőtt receptje, ahogy én csinálom. #magasbakony #vidékenbénázók #bakony #pénzesgyőr #nyami #jummy #soup #húsleves #recept ♬ Gentle Fact - DJ BAI
Címlapkép: Getty Images