A rohanó világunkban nagyon sokszor még arra sincs időnk, hogy megfelelően táplálkozzunk. Sokszor pedig hajlamosak vagyunk abba a hibába esni, hogy még azelőtt kezdnénk el az étkezés, hogy megbizonyosodnánk arról, hogy az adott élelmiszer valóban elérte-e a biztonságos hőmérsékletet. Nagyon sok olyan élelmiszer van, amit biztonságos, és tápláló, ha helyesen készítjük el, azonban, ha nem kellően jól készítjük el, nyersen fogyasztva akár komoly egészségügyi kockázatnak tesszük ki magunkat.
Mindenki tudja, hogy a nyers, vagy a rosszul főtt állati termékek, köztük a csirkehús, tojás, nyers vagy rosszul főtt állati termékek fogyasztása komoly betegségeket okozhat - mondja Stacey Woodson, dietetikus. A szakértő a Realsimple-nek elmondta, hogy vannak olyan növényi alapú élelmiszerek is, amelyek nem fogyaszthatóak nyersen. A HelloVidék most górcső alá vette, melyek azok az ételek, amelyeket semmiképp se fogyasszunk nyersen.
Liszt
Mielőtt meg kóstolnánk a lisztet, vagy a tésztát nem árt tisztába lenni pár dologgal. A gabona feldolgozása során fontos tudni, hogy nem pusztul el a szalmonella és a E. coli nevű baktérium.
Az Escherichia coli baktérium törzsei általában a melegvérű állatok és az ember normál bélflórájának természetes baktériumai, ahol fontos szerepet töltenek be. Részük van vitaminok (K2, B) termelésében, és jelenlétükkel általában gátolják más, kórokozó mikroorganizmusok elszaporodását.
Az E.coli törzs azonban megbetegítő tulajdonsággal rendelkezik; olyan méreganyagokat termelhet, amelyek az emberben bélrendszeri gyulladást és súlyos szövődményeket okozhatnak.
A szalmonella is komoly egészségügyi kockázatokkal jár, Magyarországon például az egyik leggyakoribb szezonális ételmérgezés, nem helyesen elkészített vagy tárolt élelmiszerek elfogyasztása esetén gyakoriak a tömeges, járványszerű megbetegedések
Ezért is nagyon fontos, hogy soha ne adjunk olyan ételhez lisztet, amit nem főzünk meg előtte. Ha mégis szeretnénk nyers tésztát enni, akkor érdemes először hőkezelni a lisztet, és pasztőrözött tojást használni.
Darált marhahús
Nagyon sokan nem tudják, de minden edényt, amely sütés közben érintkezik a nyers darált marhahússal, azt meg kell tisztítani, hogy ne szennyezze be a készterméket. A darált marhahúst sohasem szabad nyersen fogyasztani, és ennek jó oka van.
Az E coli egy olyan baktérium, amely a marhahúsban található és súlyos élelmiszer-eredetű betegségeket, sőt akár halált is okozhat. Ez a baktérium 71 fokos hőmérsékleten pusztul csak el – mondja Jennifer House.
A szakértő hozzátette: a steak baktériumai a hús külső oldalán jelennek meg. A hús megfelelően alul sütve azonban biztonságosan fogyasztható, mivel a külső baktériumok sikeresen elpusztulnak.
Baromfihús
A baromfit semmilyen formában sem szabad nyersen fogyasztani. A csirke, pulyka, kacsa, liba és több baromfi belső hőmérsékletének legalább 165 Celsius fokosnak kell lennie, mielőtt biztonságosan fogyasztható állapotú legyen.
A nyers csirke többféle baktériumot tartalmazhat, beleértve a szalmonellát is, amelyek élelmiszer eredetű betegségeket okozhatnak.
Vesebab
A nyers vagy rosszul főzött bab fogyasztásának kockázata nem igazán köztudott, pedig a nyers vesebab főzése előtt nem árt tisztába lenne azzal, hogy a vesebab nagy mennyiségű fitohemagglutinint tartalmaz. Ez mérgezéses tüneteket, hosszú távon betegséget is okozhat. Ha viszont megfelelően megfőzzük a babot, akkor nem kell tartanunk semmiféle káros következménytől. Ehhez nem kell mást tennünk, minthogy legalább öt órán keresztül áztatni, és legalább 10 percig forralni.
Tej
A tej nyersen sok szempontból ellentmondásos. Lorenz szerint való igaz, hogy sokan választják a nyerstejet, de mint mondja, ennek sok hátulütője lehet.
A pasztőrözést azért találták ki, hogy csökkentsék a baktériumok okozta megbetegedések kockázatát
- hívja fel a figyelmet, majd hozzáteszi: számos olyan baktérium létezik, mint például az E. coli, a szalmonella, a Listeria, amelyeket a nyerstejfogyasztásban hoznak összefüggésbe. Ezek bármelyike akár kórházi kezelést vagy akár halált is okozhat.
Limabab
A limabab nem megfelelő elkészítése komoly kockázatokat jelenthet, éppen ezért fontos, hogy alaposan megfőzzük, mivel egy linamarin nevű vegyületet tartalmaz, ami könnyen veszélyes lehet.
Fontos, hogy a limababot alaposan megfőzzük, mivel egy linamarin nevű vegyületet tartalmaz. a linamarinból cián szabadulhat föl. Az amerikai Betegségmegelőző és Ellenőrző Központ (CDC) szerint még kis mennyiségű cianid is okozhat légszomjat, gyengeséget, fejfájást, szédülést, szemfájdalmat és egyéb tüneteket.
A lima bab biztonságos étel, amelyet alaposan megfőzve biztonságosan fogyaszthatunk, és fontos tápanyagforrása lehet mindennapjaiknak. Mivel rengeteg fehérjét, rostot, és vasat tartalmaz. Az Oregoni Állami Egyetem azt javasolja, hogy a lima babot, ha lehet akkor egy nagy fazék forrásban lévő vízben legalább 30 percig vagy tovább főzzük a cianidexpozíció csökkentése érdekében.
Forrás: Realsimple.com
Címlapkép: Getty Images