Azok a források, amelyek rendelkezésre álltak az elmúlt időszakban, olyan alapot teremtettek vidéken, amelyre egy stabil, bármilyen kihívásnak ellenálló világot lehet építeni – mondta a Magyar Időknek Nagy István.
Beszélt még arról is, hogy hogyan tudnak új termékeket piacra vinni, hogyan lehet felhasználni a robottechnológiát, a digitalizációt és a mezőgazdaságnak meg kell felelnie az új irányzatoknak, mint a vegánkultúra, a gluténmentes vagy paleo élelmiszerek előállítása. Ha van kereslek, ki kell szolgálni.
A gazdáknak termelői csoportokba kell szerveződniük, közösen kell fellépniük, hogy meg tudják védeni a saját érdekeiket – tette hozzá az agrárminiszter.
Az agrárszakképzés és a felsőoktatás is megújításra szorul. Utóbbi esetében az elsődleges feladat, hogy meghatározzuk, milyen agrármérnökökre van szükség a XXI. században. A feladatok sokkal széleskörűbb látásmódot igényelnek, mint néhány évtizeddel korábban. Be kell vonni például a különböző tudományágakat, az informatikától a biológián át egészen a műszaki ismeretekig, külföldi előadókat, szakembereket kell meghívni előadónak. Ha ez így lesz, akkor növekedhet a hallgatók száma. A szakképzésben pedig olyan életpályát kell felvázolnunk a nyolcadikosok számára, ami vonzóvá teszi a mezőgazdaságot.