A lapnak adott interjúban Fórián Zoltán, az Erste Agrár Kompetencia Központ vezető agrárszakértője elmondta, hogy a tavalyi év számos előnyt hozott magával az agráriumban, az időjárás összességében kedvező volt: az enyhe tél, az elégséges csapadék és a nyári meleg miatt előrekerült a termelési ciklus. Megjegyezte, hogy az időjárási szélsőségek gyakoribbak lesznek a következő években.
A statisztikai adatok szerint az elmúlt évben 3,1 százalékkal növekedett a mezőgazdaság kibocsátása, a növénytermesztés és az állattenyésztés egyaránt bővült. Gyümölcsösök esetében az alma és a meggy volt kiemelkedő, kalászos gabonák közül a kukorica hozott nagy termésmennyiséget. Az állattenyésztésben főként a baromfifélék növekedése volt számottevő, de a szarvasmarha szektor is emelkedett. A mezőgazdasági árak emelkedtek, a tojás kibocsátása stagnált, azonban a tej kiemelkedett az állati termékek közül. Az Erste előrejelzése szerint idén is növekedni fog a kibocsátás és a mezőgazdasági ár, azonban kisebb mértékben.
Előrejelzéseik szerint az időjárási anomáliák okozta károkat a technológiai fejlődés tudná mérsékelni.
Az EU Közös Agrárpolitikájának reformfolyamata lassú, és egyik tagállam sem ért egyet a tervekkel. A ciklusra járó források már lassan kimerülnek, ezért a beruházások ütemének gyorsasága csökkenhet, esetleg le is állhat. Ez nem kedvező, mivel az agrárgazdasági szereplők hozzászoktak a támogatási forrásokhoz.
A kedvező magyar adottságok lassan aknázódnak ki, a nemzetközi versenyben lassú a magyar mezőgazdaság fejlődése, azonban a versenyképesség és a hatékonyság kérdése nem csak a technológián múlik.
A támogatási rendszer nem hagy cserben minket, az EU és a hazai források is segítenek továbbra is, de a tőlük való függést mérsékelni kell, az átmeneti évek erre kitűnő lehetőséget nyújtanak majd
- mondta Fórián Zoltán.