A kistelepüléseken élő jegyzők és polgármesterek azt vették észre, hogy az alacsony adóerő-képességre tekintettel járó kiegészítő támogatás idén már nem jár. Ezekben a falvakban nem tudnak helyi iparűzési adót kivetni, mivel nem működik vállalkozás a településen, így a legszegényebb kitelepüléseket sújtja leginkább az új változás.
A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint akkor lehet a kiegészítő támogatás megvonására számítani, ha nem ér el egy bizonyos szintet az iparűzési adó az adott településen. A Népszava szerint tavaly 367 olyan település volt, ahol nem szabtak ki iparűzési adót. Tény azonban, hogy sokan ügyeskednek, és azért nem szabnak ki iparűzési adót, hogy vonzóvá tegyék a települést a vállalkozások számára, majd a járművek utáni súlyadót és a kiegészítő támogatásr is bezsebelik.
Pető Zoltán, Tarnabod polgármestere elárulta a lapnak, hogy az intézkedésnek köszönhetően 1,1 milliós állami hozzájárulástól estek el, ami érzékenyen érinti a költségvetésüket, mivel a helyiek nagyrészt közmunkából élnek és nem lenne kire kivetni az iparűzési adót. Köteles László, Komlóska polgármestere elmondta: a változás kifejezetten a kistelepüléseket érintő megszorítás, és azt gondolja, hogy a kistelepülések felzárkóztatása csak egy üres ígéret.