A szakszervezetek béremelést kezdeményeztek a közszolgáltatást ellátó állami vállalatoknál

MTI 2019. január 17. 18:00
A közszolgáltatást ellátó állami vállalatok szakszervezetei kezdeményezték a kormányzatnál és a tulajdonosoknál a bértárgyalások megkezdését, mert a 2017-ben kötött hároméves bérmegállapodásban 2019-re előirányzott 5 százalékos béremelésnél nagyobb mértékű fizetésemelést tartanak szükségesnek.

A tavaly létrejött közszolgáltató vállalkozások konzultációs fóruma (kvkf) szerdai ülését követően a munkavállalói oldal az MTI-nek eljuttatott közleményben felidézte, hogy a 2017-ben létrejött hároméves bérmegállapodás értelmében a közszolgáltatásokat ellátó állami vállalatoknál a munkavállalók három év alatt átlagosan 30 százalékos bérfejlesztésben részesülnek, ennek részeként 2019-re legalább 5 százalékos fizetésemelést irányoztak elő.

A kvkf munkavállalói oldala szerint az idén 5 százaléknál magasabb emelésre van szükség a közszolgáltatás zavartalan ellátása, valamint a fluktuáció és a szakemberhiány, illetve a munkakörök közötti bérfeszültségek kezelésének igénye miatt.

A 2017-ben kötött hároméves megállapodást sikeresnek ítélték, ezért kezdeményezték, hogy egy újabb középtávú megállapodás jöjjön létre.

A tárgyaláson a munkáltatókat a Stratégiai és Közszolgáltató Társaságok Országos Szövetsége (Stratosz) képviselte, közleményük szerint meghallgatták a munkavállalói oldal bérfejlesztéssel kapcsolatos igényeit. A javaslatokról Dávid Ilona, a Stratosz elnöke tájékoztatja a tagszervezetek vezetőit, és egyezteti az állami vállalatok álláspontját. A bértárgyalások ezt követően folytatódnak.