A vidéki munkaerőhiányra jelenhet megoldást az Agrárminisztérium új programja, melynek kifejezett célja az is, hogy a hátrányos helyzetű cigányságnak lehetőséget biztosítson a társadalmi mobilitásra. Ez a mezőgazdaságban fennálló állandó munkaerőhiányra és a roma fiatalok biztos megélhetésének megteremtésére is megoldást jelenthet a program kidolgozói szerint.
A szakemberhiánnyal küzdő agrárágazat számára jelentős munkaerőbázist jelenthetne a cigányság, akik jelenleg a megfelelő képzettség híján legfeljebb idénymunkákat tudnak vállalni. Ez pedig nem jelent számukra olyan kitörési lehetőséget, mint a szakképzettséghez kötött stabil munkahelyek.
Jelenleg az agrárminisztérium tárgyalja a javaslatot, azonban más tárcákat is érint a programtervezet: az oktatásért felelős EMMI-t, a Belügyminisztériumot, valamint az Innovációs és Technológiai Minisztériumot. Az EMMI-nek kulcsszerepe lesz a program kialakításában, ugyanis a felzárkóztatás kiindulópontja egy új szakközépiskolai hálózat lesz: a Világítótorony-program.
Az elképzelések szerint 12-18 bentlakásos szakközépiskola jönne létre a vidéki, hátrányos helyzetű és roma fiataloknak. A szakképesítés megszerzése után a fiatalok stabil fizetést biztosító vidék agrárcégeknél helyezkednének el.
Azonban nem kerülnének azonnal ki a rendszerből: mentorként saját közösségük felzárkóztatásáért is sokat tehetnek a későbbiekben.
Az Agroma-, illetve ezen belül a Világítótorony-program akár már 2020 szeptemberétől elindulhatna.
Az Agroma-program keretében megkezdenék a romák felzárkózását elősegíteni képes diplomás szakemberek képzését is a Gödöllői Szent István Egyetemen. Ezt egy másoddiplomás képzés elindításával tervezik kivitelezni, az első évben 25, majd évi 50 hallgatóval.
Az előkészítési fázist a tervezet a Magvető-programnak nevezi, melyet már idén be kellene indítani ahhoz, hogy 2020-tól elindulhasson az az Agroma.