Európa szerte egyre nagyobb az igény a fára, mint tüzelő- és nyersanyagra, ezzel együtt az illegális fakitermelés és kereskedelem is folyamatosan veszélyezteti a fával borított területek fenntartható hasznosítását. A társhatósággal együttes, tudatos fellépésnek köszönhetően azonban egyre inkább érzékelhető a visszaélések megfékezése, derül ki a Nébih közleményéből.
A Nébih elkészítette és közzétette a faanyagkereskedelmi lánc 2018. évi ellenőrzésének összefoglaló eredményeit, amely itt tekinthető meg. Ugyanezen a felületen, megyei bontásban megnézhetők az ország területére vonatkozó, előző évi statisztikai adatok az illegális fakitermelés kockázatával kapcsolatosan.
Az összegyűjtött adatokból jól látható, hogy tavaly a Nébih által elvégzett vizsgálatok száma több mint 80%-kal emelkedett az előző évihez képest, aminek eredményeként a hatósági zár alá vett, illetve elkobzott illegálisan forgalomba hozott faanyag több mint tízszerese (mintegy 130 kamionnyi fa) lett a 2017. évinek, a kirótt bírságok pedig háromszorosára emelkedtek. 2018-ban a Nébih szakemberei – a megfelelő tájékoztatás érdekében – csaknem 2500 telefonhívást fogadtak és 1500-nál több elektronikus levélre válaszoltak az ügyfelek megkeresései alapján.
A megelőző évek összefoglalóival azonos szerkezetben és elkészítési módszerrel hozták létre a 2018. évi elemzést is, ez lehetővé teszi, hogy a későbbiekben összegyűlő adatok összevethetőek legyenek, azok alapján egyértelműen láthatóvá váljanak azon folyamatok, amelyek ismeretében az ellenőrzések hatékonysága továbbfokozható.
A Nébih közleményében azt kéri, hogy amennyiben a lakosság gyanús vagy illegális faanyag-kereskedelmi tevékenységet észlel, haladéktalanul jelezze azt az eutr@nebih.gov.hu e-mail címen.