A TKB-ban jelenleg az MTB-nek 8,21 százalékos, a Magyar Postának 40,79 százalékos, a Takarék JZB-nek 51 százalékos részesedése van. Az MTB tulajdoni hányada a tranzakció után 59,21 százalékra nő, amihez a Magyar Nemzeti Bank (MNB) engedélye szükséges, mivel a befolyásszerzés mértéke meghaladja az 50 százalékot.
Az ajánlott 31,978 milliárd forintos vételár a nemzetközi tanácsadó cég által meghatározott értéksávon belül van, a tranzakciónak nincs eredményhatása a Takarék JZB-re. Az igazgatóság ennek alapján a közgyűlés számára az MTB-től érkezett ajánlat elfogadását, és ezzel a TKB-ban fennálló teljes részesedés értékesítését javasolja.
A TKB 2018. december 31-i magyar számviteli szabályok szerinti mérlegfőösszege 543,9 milliárd forint volt, ami 16,7 százalékkal magasabb a 2017 év véginél, adózott eredménye tavaly 1,647 milliárd forint volt az előző évi 9,955 milliárd forint veszteség után. A TKB jegyzett tőkéje 2018 végén 8,691 milliárd forint, saját tőkéje 22,446 milliárd forint volt.
Az előterjesztés felidézi, hogy az integráció stratégiájának felülvizsgálata során döntés született arról, hogy a szövetkezeti hitelintézetek további koncentrációjával jöjjön létre egy részvénytársasági formában működő univerzális tevékenységű kereskedelmi bank.
A stratégia végrehajtásának első ütemében 2019. április 30-val - Takarékbank Zrt. néven - egyesült a Mohácsi Takarék Bank, a Pannon Takarék Bank és a B3 TAKARÉK Szövetkezet, amivel létrejött az univerzális tevékenységű kereskedelmi bank alapja.
Az MTB Zrt. a létrejött Takarékbank 98,5 százalékos tulajdonosa. A TKB az integráció stratégiájának megfelelően a tervek szerint 2019. október 31-vel beolvad a Takarékbank Zrt.-be. A Takarék Jelzálogbank többségi tulajdonosi helyzete nem illik bele a stratégiai célt jelentő tiszta jelzálogbanki működésbe. A TKB-részvények értékesítése a lezárása annak a tranzakciósorozatnak, amelynek korábbi lépéseiben a jelzálogbank eladta az MTB-nek a Diófa Alapkezelő Zrt.-t, a Takarék Invest Zrt.-t és a Takarék Ingatlan Zrt.-t.