A portál legfrissebb értesülései szerint annak elleére, hogy már emelkedtek a fogyasztói árak, több mint 23 milliárd forint veszteséget értek el a nagyobb húsipari cégek idén, az első kilenc hónapban. Ugyan ezt a számot nem erősítette meg Éder Tamás a feldolgozókat tömörítő Magyar Hússzövetség elnöke, de azt elárulta, hogy a rendkívüli állapot hatalmas veszteségeket okoz a vágóhidaknak és a húsüzemeknek egyaránt. Amit még megjegyzett az az, hogy idén február óta folyamatosan emelkedett az élősertés felvásárlási ára, azóta 44 százalékkal drágult a magyarok egyik kedvenc alapanyaga.
Kína, a világ legnagyobb sertéstermelője és egyben legnagyobb fogyasztója tornássza fel az egebe az árakat. Itt az állomány jelentős részét le kellett vágni az afrikai sertéspestis miatt. Éppen ezért importból fedezik a kiesést.
Magyarország a jelenlegi állás szerint nem sok hasznot húz a helyzetből, mivel Kínának nem kell a magyar sertés. Ugyan hazánkban még egyetlen sertéstartó telepen sem mutatták ki a sertéspestis jelenlétét, attól még tavaly április óta érvényes az importstop.
Egy-két évre biztos be kell rendezkedni a magasabb húsárakra. Sőt az is lehet, hogy nem áll meg itt a trend. A piacot meghatározó Kínában még nem vágták ki a pestises állományt maradéktalanul, konzervatív szakértői becslések szerint az állomány 40 százalékát kell leölni. Összességében 25-30 százalékos termeléscsökkenéssel kalkulálnak, és azzal, hogy az ázsiai ország importigénye hosszabb ideig szívja majd a piacot, magasan tartva ezáltal az árakat
- összegezte Éder Tamás.