Az államtitkár kiemelte, az ország erdősítésében a legfontosabb szerepet azok a magánerdő-gazdálkodók fogják betölteni, akik az új feltételekkel induló Vidékfejlesztési programban telepítési támogatáshoz juthatnak.
Az agrártárca országos fásítási programjában lehetőséget kapnak az önkormányzatok, civil szervezetek, egyesületek is. Számukra a közeljövőben pályázati felhívást tesznek közzé mintegy 500 millió forintos kerettel, például utcák, közparkok fásításához
- tette hozzá.
Kis Miklós beszédében hangsúlyozta, az ország környezeti állapotában meghatározó szerepe van a fáknak, erdőknek, aminek jelentősége a klímaváltozás miatt tovább nőtt. Az Agrárminisztérium ennek jegyében dolgozott ki egy fásítási programot, amelynek mottója: "Aki fát ültet, az bízik a jövőben". Ennek célja olyan ösztönző és támogató jogi környezet kialakítása, ami az önkormányzatok, magánszemélyek, magánerdő-gazdálkodók, és különböző állami szereplők együttműködésével növelni tudja az ország fával borított területeit.
Beszélt arról is, hogy a most kezdődő ültetési szezonban az állami erdőgazdaságok saját területeiken több mint 550 hektár új erdőt fognak telepíteni, ami részben már meg is kezdődött, és a vegetációs idő végéig, 2020 áprilisáig tart. Ehhez 2 millió facsemetét és közel száz tonna makkot használnak fel.
A megemelt támogatástól azt is remélik, hogy alternatívát tudnak biztosítani azoknak a gazdáknak, akik szántóföldi növény- vagy gyümölcstermesztéssel foglalkoznak és ez nem biztosít számukra kellő jövedelmet.
Terveink szerint az erdőterületek fejlesztésére és az erdőterületek életképességének javítására szolgáló beruházások hatására összességében mintegy 20 ezer hektár erdő, illetve 5 hektár ipari célú fás szárú ültetvény telepítése valósul meg. De nem csak az ültetésről szól a kampány. A településen élők azzal tudják segíteni a programot, ha vigyáznak az elültetett fákra, gondozzák, magukénak érzik azokat, hiszen ezek a fák leginkább a helyben élőket szolgálják a sokféle pozitív hatásukkal
- fogalmazott.
Bóka István, Balatonfüred polgármestere beszédében kiemelte, hogy városa, ahol nagy hagyománya van a faültetésnek, örömmel csatlakozott az agrártárca kampányához. Emlékeztetett arra, hogy Rabindranáth Tagore Nobel-díjas hindu költő a később róla elnevezett füredi sétányon egy fát ültetett gyógyulása emlékére.
Maga sem gondolta, milyen hagyományt indított el ezzel, ami a helyi kultúra meghatározó részévé vált, és aminek sok rendezvényt, irodalmi alkotást is köszönhetünk
- tette hozzá a polgármester.
A polgármester beszámolt arról is, hogy Balatonfüred a térburkolatok anyagának megválasztásával is lépéseket tett a klímaváltozás hatásainak csökkentéséért. Emellett a város olyan rendeletet alkotott, amely kötelezi a beruházókat, ha fákat vágnak ki, vagy a ténykedésük hatására fák pusztulnak el, pótolniuk kell azokat. Egy idén indult akcióval pedig 200 darab facsemetét oszt ki az önkormányzat a helyi lakosok között. A cél, hogy a fürediek a saját kertjeiket is fásítsák, és ne csak tujákat, örökzöldeket ültessenek. Az önkormányzat is mindent megtesz, hogy fásítsa az útjait, köztereit, jó példával járva elöl - mondta Bóka István.
A szerdai balatonfüredi faültetési akcióban az ünnepi műsort követően helyi kisiskolások és középiskolások részvételével három facsemetét ültettek el közösen az önkormányzat, az agrártárca és a Bakonyerdő Zrt. képviselői.