A jégkármérséklő-rendszer bevezetése több évtizedes vágya volt a gazdálkodóknak
- mondta Hubai Imre Csaba megyei elnök, majd felidézte, hogy a rendszer 2018. május 1-jén kezdte meg működését, a kamara működteti, melyhez az Agrárminisztériumtól kapnak támogatást, másrészt a Kárenyhítési Alap is biztosít anyagi forrást.
Ahogy a portál írja, a miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy nem csak a gazdatársaknak, állattenyésztőknek jelentett hatalmas kárt a jég, hanem a kertészetekben, az ipari és állami létesítményekben, sőt, a lakóházakban és gépjárművekben is jelentős kárt képes okozni. Éppen ezért mindenki érdeke a védekezés. A jégkármérséklő-rendszer kiépítése néhány helyen már több évtizede működik, hiszen Dél-Magyarországon már több éves múltra tekint vissza a jégverés elleni védekezésnek.
A berendezések működtetésével a termelés biztonságát nagymértékben elősegítettük, ezáltal több milliárd forintos kárt előzünk meg, csak a mezőgazdaságban. A megyében összesen ötvenhárom talajgenerátor üzemel, ebből tizenhat automata és harminchét manuális
- emelte ki a megyei NAK-elnök.
A szakemberek felhívták arra is a figyelmet, hogy nincs olyan technológia, amivel teljes mértékben védelmet és megoldást jelenthet a jégkár ellen. Mint mondták a legtöbbször határon túlról érkező jéggel teli zivatarfelhők, illetve a szupercellák ellen nem tudunk jelenleg védekezni, de a legmodernebb, talajgenerátoros jégkármérséklő-rendszer alkalmazásával – ami ezüst-jodidot juttat a felhőkbe – csökkenteni lehet a lehulló jég méretét.