Ahogy a portál írja, az általuk megkérdezett gazdasági szakértők egységesen támogatják a minimálbérrendszer teljes átalakítását. A szakemberek úgy vélik, hogy egy új, egységes minimálbér rendszer kialakítása a szegénység gyorsuló visszaszorulását, a gazdaság fehéredését és kevesebb adminisztrációt igényelne. Valamint az így megadott legkisebb kereset már nemzetközi szinten is reális képet adna a magyar bérhelyzetről.
A 2020-tól bruttó 161 ezer forintra emelkedő klasszikus minimálbér és a középfokú végzettséghez kötött, 210,6 ezer forintra növekvő garantált bérminimum egységesítésével a kötelező legkisebb kereset idén bruttó 199 forintot, azaz 620-650 eurót érne el. Így hazánkban kapnák a dolgozók a 22 minimálbért alkalmazó tagállam közül a tizenkettedik legnagyobb összeget. Ehhez a most alkalmazott minimálbér 25 százalékkal emelkedne. Az idei évre számított bruttó 199 ezer forint felett keresők fizetése ugyanakkor nem csökkenne, sőt a kötelező legkisebb keresettől függetlenül – a várakozásoknak megfelelően átlagosan 8-10 százalékkal – nőne
- emelte ki a Magyar Nemzet.
Kifejtették azt is, hogy a minimálbérnél kevesebbet nem kereshetnek az alkalmazottak. A bérminimumhoz középfokú végzettség szükséges, amely a legtöbb munkakörhöz elvárás.
A Pénzügyminisztérium legfrissebb adatai szerint:
- Hivatalosan 250 ezer munkavállaló dolgozik idén minimálbérért, és nagyjából 800 ezer fő a garantált bérminimum összegét keresi.
- Azoknak a száma, akik minimálbért keresnek egymillió főre csökkent 2018 és 2020 között.
- A közszféra közel 700 ezer alkalmazottja közül összesen 20 ezer fő kap minimálbért, valamint 149 ezer kap garantált bérminimumot.
A versenyszférában alig van hatása a minimálbérnek a keresetekre. A vállalatok a reálgazdasági folyamatokat veszik figyelembe, a munkavállalók iránti magas kereslet mellett alacsony kínálat tapasztalható. Eljárt az idő a kötelező legkisebb keresetek rendszere felett, az átlagbérek régóta jelentősebben nőnek. Nem kívánt hatásai is vannak a minimálbérnek: a 161 ezer forintra bejelentettek döntő többsége vélhetően jövedelme egy részét zsebbe kapja, feketén dolgozik
- fejtette ki Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Hogy mit mondott még a témával kapcsolaban és, hogy mit gondol erről a Munkástanácsok Országos Szövetsége arról további információ itt olvasható.
Címlapkép: Getty Images