Meglepő adatok derültek ki: ezért csökkent az infláció márciusban
3,9 százalékra csökkent az infláció márciusban, amely meghaladta a várakozásokat az élelmiszerárak és a szolgáltatási árak vártnál nagyobb drágulása miatt. Az inflációt azonban a koronavírus hatásai igen ellentétesen érintik, így a továbbiakban az előrejelzése is tág határok között mozoghat.
Márciusban 3,9%-ra csökkent az infláció az előző havi 4,4% után, amely azonban így is meghaladta a várakozásokat az élelmiszerárak és szolgáltatási árak vártnál nagyobb drágulása miatt. Egy hónap alatt 0,2%-kal nőttek a fogyasztói árak. Aggasztó, hogy a maginfláció 4,3%-ra ugrott, amit döntően a feldolgozott élelmiszerárak és a szolgáltatási árak gyorsuló növekedése okozott. Az előbbiek drágulását részben a pánikvásárlások is okozhatták, amely azonban egyszeri hatás lehetett.
A következő hónapokban az üzemanyagok bázisárának növekedése és idei összeomlása miatt az infláció 2,5% közelébe, jóval az inflációs cél alá süllyedhet, majd az év végéig tartósan 3,2-3,8% között ingadozhat.
Mivel az árak emelkedése szélesebb bázisú, idén 3,6%-os átlagos inflációra számítunk a tavalyi 3,4% után.
Az év végétől a jövő év elejéig mérsékelheti az inflációt a sertéspestis következtében elszálló sertéshúsárak kiesése a bázisból. Az inflációt azonban a koronavírus hatásai igen ellentétesen érintik, így az infláció előrejelzése is tág határok között mozoghat. Egyfelől az olajárak összeomlása, a gazdasági tevékenység összeomlása nyilvánvalóan érdemben lehúzhatja az árakat, így az infláció alulmúlhatja a várakozásokat. Ezzel szemben a forint meredek gyengülése erősítheti az inflációt, bár kérdés, hogy ebből mit lehet áthárítani. Nem ismert a járvány lefutása, a gazdaságra gyakorolt teljes negatív hatása, a vészhelyzetet követő újraindulás időpontja, annak meredeksége, amely azonban az árak, különösen az olajárak és üzemanyagárak drágulásához vezethet.
Ugyanígy a kínálati oldal gyengülése, kapacitások kiesése párosulva a később várhatóan felfutó kereslettel, szintén magasabb inflációhoz vezethet, ugyanakkor a második félévben feltehetően javuló kockázatvállalási hajlandóság miatt a forint erősödhet, ami viszont mérsékelheti az inflációt. A előbbi bizonytalanságok miatt jelenleg az infláció iránya is gyakorlatilag megjósolhatatlan.
Az infláció a következő hónapokban mindemellett nem fogja tükrözni az átlagos fogyasztói kosarat sem. Például hiába zuhantak az üzemanyagárak, jelenleg a töredékét fogyasztjuk.
Egyes termékek és szolgáltatások pedig átmenetileg teljesen kiesnek, vagy érdemben csökkennek a fogyasztói kosárból, így a házon kivüli étkezés, tömegközlekedés, szabadidős, kulturális tevékenységek, nem alapvető fogyasztási cikkek.
Egy év alatt az élelmiszerek árai a várnál lényegesen gyorsabban, 7,6%-kal nőttek, ezen belül a Kínában kitört afrikai sertéspestis következtében kiemelkedő mértékben, 27,4%-kal drágultak a sertéshús árak, a párizsi, kolbász árak 20,8%-kal, a szalámi, sonka árak 12,2%-kal nőttek, a tej 9,1%-kal, a liszt 4,4%-kal, a kenyér 8,4%-kal, a cukor 10,1%-kal, a gyümölcsök 24,7%-kal, az idényáras élelmiszerek összességében 11,9%-kal drágultak, míg a házon kívüli étkezés 7,5%-kal drágult. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 7,2%-kal, ezen belül a dohányáruké 11,3%-kal emelkedett. A ruházkodási termékek árai 0,9%-kal nőttek, míg a tartós fogyasztási cikkek árai 0,5%-kal csökkentek, így egyelőre még nem látszik a forint gyengülésének hatása, de a jelenlegi forintárfolyam már érdemben megjelenhet az importált cikkek áraiban is.
A háztartási energiaárak 0,3%-kal, az egyéb cikkek 0,8%-kal nőttek, ezen belül az üzemanyagárak 2,1%-kal csökkentek. 3,8%-ra gyorsult a szolgáltatások árainak növekedése, döntő részben a postai szolgáltatások 9,5%-os, valamint a szerencsejátékok 7,3%-os drágulásának következtében, de a belföldi üdülések árai is 8,1%-kal, a színházjegyek 6,8%-kal, mozijegyek 5%-kal emelkedtek. Csökkenő bérnyomásra utal ugyanakkor, hogy a háztartási szolgáltatásokkal kapcsolatos tevékenységek árai növekedése 8,1%-ra mérséklődött a tavalyi kétszámjegyű emelkedés után.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)